Skip to content

Augalai mūsų gyvenime

Sunku įsivaizduoti namus ar biurą be gėlių. Vieni mėgstame vienokius, kiti – kitokius augalus, ir jie, tarsi atsiliepdami į mūsų potraukį, veši ir žydi, arba, atvirkščiai, jausdami abejingumą, skursta ir nyksta. Išties, augalai yra gyvos būtybės, jaučiančios mūsų nusiteikimą.

Augalai ne tik puošia mūsų būstus, bet ir grynina kambarių orą. Jie tarsi filtras sugeria kenksmingas medžiagas, teikia mums deguonį, drėkina orą. Svarbiausia augalų paskirtis – ne tik džiuginti mūsų akis spalvų gausa ir lepinti gomurį gardžiais vaisiais. Taip pat tyliai ir sąžiningai jie valo dirvožemį ir orą. Todėl kiekvieni namai, kuriuose gyvena sveiki augalai, tampa švaresni ir sveikesni.

Didelę reikšmę turi ir gėlės žiedo spalva, nes spalva yra ne tik optinis dirgiklis, bet, fizikos terminais tariant, ir įvairių dažnių šviesa.

Balta spalva siejama su švarumu, aiškumu, geltona – su jausmais (laimė, džiaugsmas, pyktis, pavydas, neapykanta). Oranžinė spalva – erotikos, seksualumo atspindys, ji padeda užmegzti santykius. Raudona – siejasi su agresyvumu, seksualiniu pajėgumu, aktyvumu. Mėlyna spinduliuoja intelektą, skatina kūrybiškumą, struktūrinį mąstymą, spontaniškumą.Violetinė žiedo spalva atspindi etines vertybes, ryšį su siela.

Pirkdami ar įsiveisdami gėlę pirmiausia pasvarstykime, ar ji tiks bute, ar atitiks mūsų temperamentą, charakterį, ar skleis tokią energiją, kurios mums reikia. Pastaruoju metu parduotuvėse gausu įvairiausių egzotiškų augalų, tačiau rinkimės tik tuos, kurie mums tinka. O jeigu gavome gėlę dovanų, bet ji mums nelabai tinka, pasistenkime kuo greičiau ja atsikratyti.

Anksčiau beveik kiekvienuose namuose augdavo paprastas nereiklus augalas – kuokštinis chlorofitas (Chlorophytum comosum). Pastaruoju metu jį baigia išstumti egzotiniai augalai. Ir visai be reikalo! Šis gražus žaliais arba juostuotais gelsvai žaliais lapais augalas tinka beveik kiekvienai patalpai. Jis pataiso nuotaiką, suteikia energijos, ypač tada, kai, regis, nėra išeities. Chlorofitas sugeria gyvenamosios aplinkos nuodus ir nukenksmina juos.

Jeigu mėgstate spygliuočius, rinkitės aukštąją araukariją (Araucaria heterophylla). Šis nepaprastai žavus spygliuotis, kambaryje galintis užaugti iki 2 m, sugeria kenksmingas medžiagas, gerai drėkina orą. Jis labiausiai tinka darbo kambariui ir svetainei.

Vienišiams reikėtų rinktis persinį ciklameną (Cyclamen persicum). Ši raktažolių šeimos svogūninė gėlė originaliais įvairiausių spalvų ir formų žiedais bei puošniais žaliais arba baltai išmargintais lapais paguodžia vienatvėje. Rūpestingai prižiūrimas ciklamenas darosi vis gražesnis. Be to, ciklamenas iš oro sugeria kenksmingas medžiagas.

Trumpomis žiemos dienomis, kai daugumai augalų yra ramybės laikotarpis, nuotaiką praskaidrins puošnioji karpažolė, dar vadinama puansetija arba Kalėdų žvaigžde (Euphorbia pulcherrima). Ji žavi ne savo nepastebimais žaliais žiedeliais, o puošniomis pažiedėmis. Puošnioji karpažolė sužadina širdies darbą bei kraujotaką, gerai absorbuoja kenksmingas chemines medžiagas. Tiesa, pieno spalvos karpažolės syvai erzina odą ir gleivinę, todėl nepatartina jos laikyti miegamajame ar vaikų kambaryje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *