Skip to content

Puansetija – Kalėdų žvaigždė

Kalėdinės eglutės palydovės – puošniosios karpažolės, arba puansetijos. Be šių gėlių daugelis mūsų jau neįsivaizduoja savo namų per Kalėdas. Ne veltui jos vadinamos Kalėdų žvaigždėmis.

Trumpomis žiemos dienomis, kai daugumai gėlių yra ramybės laikotarpis, puošnioji karpažolė (Euphorbia pulcherrima) ne tik papuoš jūsų namus, bet ir praskaidrins nuotaiką, sužadins širdies darbą bei kraujotaką, sugers kenksmingas chemines medžiagas. Jos energetiniai virpesiai, besisukantys pagal laikrodžio rodyklę, gaivina ir teikia energijos. Tiesa, pieno spalvos karpažolės sultys erzina odą ir gleivinę, todėl nepatartina jos laikyti miegamajame ar vaikų kambaryje.

Pirmosios žydinčios puošniosios karpažolės skaisčiai nušvito parduotuvėse jau lapkričio mėnesį. Jos žavi ne savo nepastebimais žaliais žiedeliais, o puošniomis pažiedėmis. Jei šventinę nuotaiką namuose norite sukurti anksčiau, gal net nuo advento pradžios, pirkite, jei namus norite papuošti Kalėdoms ir Naujiesiems metams, labai neskubėkite.

Puošniosios karpažolės žydi 3–6 savaites. Pirkdami atkreipkite dėmesį – spalvingų pažiedžių centre turi būti išsiskleidę tik keli tikrieji žiedai. Kuo daugiau bus išsiskleidusių, tuo augalas trumpiau gyvens. Apžiūrėkite, ar nėra sulaužytų stiebų ir dėmių ant lapų. Puošniosios karpažolės yra jautrios šalčiui, todėl niekada nepirkite laikomų atvirame ore (pavyzdžiui, turguje), o tik šiltose gėlių parduotuvėse. Namo vežkite gerai suvyniotas į popierių ar bent apgaubtas maišeliais.

•    Parsinešę į namus šią kambarinę gėlę išvyniokite, nes suspausta, negaudama oro ir šviesos puansetija nukentės. Pastatykite Kalėdų žvaigždę šviesioje vietoje, bet toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.

•    Jei kambario oras yra labai šiltas ir sausas, nukris dalis puošniosios karpažolės lapų. Juk kambaryje yra gerokai sausiau nei šiltnamiuose, kur šios gėlės auginamos. Bet prie įprastos kambario temperatūros jos prisitaiko gerai, ir rūpesčių nekyla.

•    Puošniosios puansetijos nemėgsta temperatūros svyravimų, žemesnėje nei 15˚ C temperatūroje ima vysti, praranda spalvą. Kenkia ir skersvėjai, šalto oro gūsiai, patenkantys į vidų atidarius langą.

•    Puošniąją puansetiją laistykite vos šiltesniu nei kambario temperatūros vandeniu ir neleiskite žemei nei išdžiūti, nei užmirkti.

•    Kas 2 savaites tręškite žydintiems augalams skirtomis trąšomis.

Taip prižiūrimos puošniosios karpažolės ilgai puoš namus, kol subręs ir ims byrėti spalvingi pažiedžių lapai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *