Skip to content

Alavijas

alijošius1Alavijas (lot. Aloe) priklauso plėnūninių šeimos augalų grupei. Šio augalo tėvynė yra Madagaskaras, Afrikos atogrąžų regionai, Arabijos pusiasalis. Gyvojoje gamtoje priskaičiuojama apie 340 alavijo rūšių.

Kambario sąlygomis alavijas žydi labai retai, tačiau gėlę teisingai prižiūrint, alavijas gali žydėti ir kasmet. Medėjantis alavijas vazone puikiausiai vystosi ir auga į aukštį bei plotį, ir išleidžia daugybę ūglių.

Alavijas yra sukulentinis augalas, turintis siaurus, ilgus (20-30 cm), sultingus ir mėsingus lapus su dygliais ant kraštų. Alavijas labai greitai auga ir kambario sąlygomis gali pasiekti 30-100 cm aukštį. Tuo tarpu gyvojoje gamtoje alavijas gali išaugti ir iki 3 metrų. Medėjantis alavijas iš tiesų labai patrauklus kambarinis augalas.

Laikymo vieta. Alaviją reikia laikyti šviesioje vietoje. Palaipsniui pratinant augalą prie saulės šviesos, jį reikia pridengti nuo tiesioginių saulės spindulių karščiausiomis dienos valandomis.  Žiemą alaviją reikia laikyti vėsioje ir šviesioje patalpoje, kur oro temperatūra būtų +12° С – +13° С. Vasarą alaviją geriau išnešti į gryną orą. Tamsioje ir šiltoje patalpoje alavijas labai greitai ištįsta ir tampa blankus, tuo pačiu prarasdamas savo patrauklumą.

alijošius2Apšvietimas. Alavijas mėgsta ryškią šviesą.

Laistymas. Gėlę reikia laistyti vidutiniškai, ypač žiemos metu. Apipurkšti reikia labai atsargiai, saugant, kad vanduo nepatektų į lapų pažastis, nes tai gali sukelti lapų puvimą.

Tręšimas. Alavijas tręšiamas nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio, kartą per dvi savaites. Tręšti reikia kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, skirtomis kaktusams ir sukulentiniams augalams.

Dauginimas. Alavijas dauginamas sėklomis, auginiais, priešakninėmis atlankomis arba atskirais lapais. Dauginti auginiais galima ištisus metus, tačiau geriausias metas dauginti yra pavasaris ir vasara. Nupjovus auginius juos būtina padžiovinti, žiemos metu – savaitę ir daugiau, vasarą – 5 dienas.

Persodinimas. Žemių mišinys persodinimui: molinga velėnos žemė, lapinė žemė, puveninga žemė, stambiagrūdis smėlis (2:1:1:1). Persodinti alaviją reikia pavasarį. Jauni augalai persodinami kasmet, o suaugę – kartą per du tris metus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *