Dailioji siningija (lot. Sinningia speciosa), paprastai vadinama floristų gloksinija, yra žydintis augalas, kuris žavi ištisas gėlininkystės entuziastų kartas. Šis atogrąžų grožis, pasižymintis stulbinančiu ryškių, trimito formos žiedų ir vešlių, aksominių lapų gausa, gali suteikti elegancijos ir rafinuotumo bet kuriai vidaus erdvei. Šiame straipsnyje gilinsimės į dailiosios siningijos ar gloksinijos pavadinimų kilmę, unikalias gėlės savybes, auginimo patarimus ir kerintį grožį, kurį ji gali atnešti į mūsų namus.
Augalo kilmė ir botaninės savybės
Dailioji siningija, kilusi iš Brazilijos, priklauso Gesnerijinių (Gesneriaceae) šeimai ir yra Sinningia genties augalas, kuriai priklauso maždaug 70 rūšių. Tai yra daugiametis augalas. Siningija išsiskiria vešlia, žalia lapija, kuriai būdingi dideli, širdies formos lapai, turintys minkštą, aksominę tekstūrą. Ant aukštų, belapių stiebų išsiskleidžia rožinės, raudonos, violetinės, baltos spalvos taip pat įvairių dvispalvių derinių žiedai.
Pavadinimo kilmė
Terminas „floristų gloksinija“ dažnai vartojamas vietoje „dailioji siningija“. Kodėl?
Siningijos anksčiau buvo priskirtos Gloxinia genčiai, tačiau dėl tam tikrų skirtumų 1817metais, siningija buvo perklasifikuota kaip atskira Sinningia genties rūšis. Tačiau, iš įpratimo gėlės pavadinimas vis tiek yra siejamas su pavadinimu “gloksinija”.
Tiek dailioji siningija, tiek tradicinės gloksinijos pasižymi panašiomis savybėmis: trimito formos žiedai, aksominiai lapai ir panašūs augimo įpročiai. Pavadinimą gloksinija vis dar plačiai vartoja sodininkai ir gėlininkai. Sinningia speciosa ir kiti susiję hibridai bei veislės, priklausančios Sinningia genčiai, plačiau yra vadinamos gloksinijomis, negu siningijomis.
Tad, gloksinija ir siningija pavadinimai dažnai yra maišomi ir vartojami vienas vietoj kito. Galima skaityti, kad Sinningia speciosa ar dailioji siningija yra botaninis pavadinimas, o gloksinija yra įprastas, liaudyje paplitęs pavadinimas, susijęs su šiais gražiais, žydinčiais augalais.
Kadangi straipsnis skirtas skaitytojams, ieškantiems informacijos apie šią gėlę, ją vadinsime ir gloksinija, ir siningija. Kaip sakoma – visi keliai veda į Romą.
Auginimas ir priežiūra
Siningija reikalauja tam tikros priežiūros, kad gerai augtų ir žydėtų savo įspūdingais žiedais. Štai keletas pagrindinių patarimų, kaip auginti šį žavų augalą.
Apšvietimas. Gėlė teikia pirmenybę ryškiai šviesai, tačiau turėtų būti apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Padėkite augalą tokioje vietoje, kur visą dieną galėtų gauti ryškios, netiesioginės saulės šviesos. Dažnai tinka rytų arba vakarų langai, nes jie suteikia daug šviesos be intensyvios popietinės saulės. Gali būti auginama ant palangių, stalviršių ar kaip kabantis augalas.
Gloksinijai yra naudinga filtruota saulės šviesa, kuri padeda imituoti natūralias gėlės augimo vietas. Tokį apšvietimą suteikia saulės šviesa, krintanti pro permatomą užuolaidą. Tai išsklaido saulės šviesą, sumažina intensyvumą ir neleidžia tiesioginiams spinduliams nudeginti lapų.
Temperatūra: palaikykite šiltą aplinką. idealiu atveju 18–24 °C. Gėlė vertina daugmaž pastovią temperatūrą šiame diapazone, tai skatina sveiką augimą ir žydėjimą.
Gloksinija yra jautri skersvėjams. Nedėkite šalia atvirų langų, oro kondicionavimo angų arba dažnai atidaromų ir uždaromų durų. Dėl skersvėjų gali sumažėti aplinkos temperatūra, ir, augalui pakliuvus į šalto oro aplinką, gali nukristi lapai ar atsirasti kitų problemų.
Gėlė netoleruoja šaltos temperatūros. Jis laikomas atogrąžų augalu, ir žemesnė nei 10 °C temperatūra gali pakenkti. Todėl labai svarbu augalą apsaugoti nuo šaltų skersvėjų, apledėjusių langų ar per šaltų patalpų.
Gloksinijai taip pat yra naudinga stabili temperatūros aplinka. Pasirinkite vietą, kurioje visą dieną ir naktį būtų santykinai pastovi temperatūra, ir nestatykite jos šalia šilumos šaltinių, kurie gali sukelti per didelius temperatūros svyravimus.
Laistymas: palaikykite dirvą drėgną, tačiau venkite perlaistyti, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Laistykite augalą tuomet, kai keli viršutinio dirvožemio sluoksnio centimetrai išdžius.
Drėgmė: gėlė mėgsta aukštą drėgmės lygį. Galite pastatyti vazoną su gėle ant padėklo, pripildyto akmenukų ir vandens, arba galite naudoti oro drėkintuvą, kad galima būtų sukurti drėgnesnę aplinką.
Dirvožemis ir tręšimas: naudokite gerai sausėjantį, durpių pagrindo dirvožemio mišinį. Tręškite augalą augimo sezono metu – kas mėnesį, naudodami subalansuotas, vandenyje tirpias trąšas.
Genėjimas ir dauginimas: Pašalinkite išblukusius žiedus ir nuskabykite išstypusius ūglius, kad paskatintumėte krūmelio formavimąsi. Siningija gali būti dauginama lapų ar stiebų auginiais.
Dailiosios siningijos žydėjimas: gėlės grožis slypi nuostabiuose jos žieduose. Trimito formos gėlės su aksominiais žiedlapiais ir įmantriais raštais sukuria patrauklų reginį. Žydėjimas gali trukti kelias savaites, suteikdamas ilgalaikį spalvų ir žavesio pasirodymą. Išskirtinės Siningijos ar gloksinijos žiedai yra populiarus pasirinkimas puokštėms, gėlių kompozicijoms ir kaip augalas, skirtas dovanai ypatingomis progomis.
Priežiūra žiemos ramybės laikotarpiu
Siningija išgyvena sulėtėjusio augimo laikotarpį ir gali numesti lapus bei stiebus. Tai normali augalo reakcija į šviesos lygio, temperatūros ir bendrų aplinkos sąlygų pokyčius. Nors gali atrodyti, kad augalas sunyko, būtina suprasti, kad jis tiesiog taupo energiją. Kaupiamus energijos išteklius nukreipia į požeminius energijos saugojimo organus, tokius kaip gumbai ar šakniastiebiai.
Šiuo laikotarpiu svarbu pakoreguoti savo priežiūros rutiną, kad ji atitiktų augalo ramybės periodą. Štai keletas gairių:
Sumažinkite laistymą: prarandant lapiją, augalo vandens poreikis žymiai sumažėja. Leiskite žemei beveik išdžiūti, tačiau būkite atsargūs, kad žemė neišdžiūtų visiškai.
Palaikykite vėsesnę temperatūrą: Siekite, kad temperatūra būtų maždaug 13–18 °C.
Sumažėjusi šviesa: laikykite vietoje, kurioje yra mažiau šviesos, palyginti su aktyviu auginimo sezonu. Tačiau įsitikinkite, kad augalas vis tiek gauna netiesioginę šviesą, kad išlaikytų savo metabolines funkcijas.
Poilsio laikotarpio trukmė: ramybės periodas paprastai trunka kelis mėnesius, priklausomai nuo augalo. Tuo metu patartina apriboti trąšų naudojimą arba visiškai nutraukti, kol atsiras naujas augalas.
Pasibaigus žiemos ramybės laikotarpiui ir esant palankioms sąlygoms, Siningija ar gloksinija pradės atauginėti, išleis naujus lapus ir stiebus. Šiame etape galite palaipsniui padidinti laistymą, suteikti daugiau šviesos ir atnaujinti reguliarias priežiūros praktikas, kad palaikytumėte atgimusio augalo augimą.
Atminkite, kad nors augalas žiemos mėnesiais gali atrodyti nunykęs, netekęs lapų, stiebų, tinkamai prižiūrint, jis turėtų atsigauti ir toliau augti atėjus pavasariui.
Sėkmės auginant šią nuostabią kambarinę gėlę!