Skip to content

Tinūtras

tinūtras1Tinūtras (lot. Adenium) priklauso stepukinių šeimos augalų grupei. Šios gėlės tėvynė yra Pietų Afrika. Tinūtras priklauso stiebagumbinių medžio tipo sukulentinių augalų grupei. Gyvojoje gamtoje tinūtras išauga labai didelis, net iki dešimties metrų aukščio. Tuo tarpu kaip kambarinė gėlė tinūtras pakankamai įnoringas ir reiklus augalas, išaugantis iki 30-35 cm aukščio. Liaudyje tinūtras dar vadinamas dykumų rože, nes šios gėlės žiedai panašūs į rožės žiedus. Dėmesio! Tinūtras yra nuodingas augalas, jo sultys yra nuodingos visose augalo dalyse.

Labiausiai paplitusi tinūtro rūšis – paprastasis tinūtras. Ši gėlė dėl savo stiebo sustorėjusios dalies, kurioje saugo vandenį,  gali ilgai ištverti be laistymo. Tinūtro lapai mėsingi, linijiniai, padengti vašku. Pavasario pabaigoje, kai tik pasibaigia gėlės ramybės laikotarpis, prieš pasirodant lapams, susiformuoja tinūtro žiedai. Jie būna apie 7 cm pločio, gali būti rožinės arba raudonos spalvos.

Laikymo vieta. Tinūtro laikymo vieta turi būti šviesi ir šilta. Vasarą gėlę reikia laikyti +25° С – +27° С oro temperatūroje, žiemą – ne žemesnėje kaip +10° С temperatūroje. Saugokite gėlės šaknis nuo peršalimo. Vasarą geriau šią gėl išnešti į gryną orą.

tinutras2Apšvietimas. Tinūtras mėgsta ryškią šviesą, puikiai jaučiasi augdamas prie pietinės pusės lango. Prie ryškios saulės tinūtrą reikia pratinti palaipsniui, pradedant nuo pavasario.

Laistymas. Pavasarį ir vasarą tinūtrą reikia laistyti vidutiniškai, žemė turi pradžiūti tarp laistymų. Karštomis vasaros dienomis šią gėlę reikia laistyti apie vieną kartą per savaitę. Augalui praradus lapus ir prieš susiformuojant naujiems ūgliams, tinūtro laistyti nereikia apskritai. Drėgmės perteklius gali turėti įtakos tinūtro šaknų puvimui.

Oro drėgmė. Tinūtrą reikia reguliariai apipurkšti, tačiau taip, kad vanduo netekėtų per žiedus. Gėlės žiedus reikia saugoti nuo vandens.

Tręšimas. Ši gėlė tręšiama vos tik susiformuoja žiedai ir nauji lapai. Tręšti reikia specialiomis trąšomis, skirtomis kaktusams. Paprasčiausiai įdėkite trąšų į gėlės laistymo vandenį. Tinūtrą tręšti reikia ne dažniau kaip vieną kartą per mėnesį.

Dauginimas. Tinūtras dauginamas auginiais, sėklomis ir atlankomis. Sėklos naudojamos tik šviežios, kitaip jos praranda daigumą. Daiginti sėklas reikia pašildžius žemę.

Persodinimas. Gėlė persodinama kasmet pavasarį. Žemė persodinimui turi būti silpnai rūgšti ir puri. Galima naudoti pirktinę žemę, skirtą kaktusams ir papildyti ją smėliu. Ant vazono dugno reikia pakloti gerą drenažą. Senesnis kaip trijų metų tinūtras persodinamas po metų, tačiau kasmet reikia pakeisti viršutinį žemės sluoksnį. Po gėlės persodinimo ją laistyti galima ne anksčiau kaip po savaitės.

2 thoughts on “Tinūtras”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *