Skip to content

Palmės – namų puošmena

palmesPalmės – elegantiškos, įspūdingos išvaizdos gėlės, tad ne veltui specialistai šį augalą vadina namų puošmena. Tačiau dera nepamiršti, jog palmė namus puoš tik tuo atveju, jei ją tinkamai prižiūrėsite. Be to, prieš įsigyjant palmę verta ne tik pasidomėti jos priežiūros sąlygomis, bet ir įvertinti faktą, jog palmė, kad ir kokia mažutė bebūtų, greitai išsikeros, užaugs, tad jei reikės daug erdvės. Jei pasidomėjus palmių priežiūros sąlygomis noras namuose auginti palmę dar neišblėso, pasižvalgykite Phoenix, Rhapis rūšių palmių – šių rūšių palmių aukštis siekia 1 – 1,5 metrų.

Kalbant apie palmių laikymo sąlygas, reikėtų pabrėžti, jog palmes galima skirstyti į mėgstančias ir šilumos nemėgstančias palmes. Palmes, kurios mėgsta šilumą, reikėtų laikyti 18 – 24 laipsnių temperatūros patalpoje. Šiai grupei galima priskirti Areca, Salacca, Cocos palmių rūšis. Šilumos nemėgstančioms palmėms labiausiai tinka 8 – 16 temperatūra, šiai grupei priskiriamos Phoenix, Howea, Rhapis rūšys. Kambariuose auginamas palmes, kaip ir daugelį kitų augalų, reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač tai turėtų būti aktualu auginantiems Rhapis, Howea rūšių palmes). Įdomu ir tai, jog iš Japonijos kilusią Vagnerio kanapinę palmių rūšį Lietuvos sodininkai bando auginti net ir lauke.

Šį augalą mokslininkai vadina gyvuoju filtru. Pasirodo, jog šie augalai yra ypatingi: sugeria kenksmingas medžiagas, valo orą, sugeria toksinus, tačiau gali  ir pats pradėti skirti nuodus į aplinką.

Ne ką mažiau svarbi palmių priežiūros dalis yra laistymas. Kaip žinia, palmės labai mėgsta drėgmę, tad, jei auginate šiuos augalus – laistykite juos reguliariai ir saugokite nuo perdžiūvimo. Būtų idealu, jei prieš laistydami palmes vandenį palaikytumėte atvirame inde. laistydami vandens pilkite tiek, kad sudrėktų visa vazone esanti žemė, o vandens perteklių, susikaupusį padėkle – išpilkite. Laistydami palmes stenkitės, kad vandens nepatektų į augalo šerdį (iš kurios auga nauji lapai), priešingu atveju šerdis ims pūti ir augalas ims nykti.

Palmės – tai augalai, kurie mėgsta ne tik vandenį, bet ir drėgną orą. Taigi, jei patalpose, kuriose laikomos palmės, oras yra labai sausas, jį reikėtų drėkinti papildomai. Tai padaryti galite naudoti oro drėkiklius, suvilgydami palmių lapus ar ant radiatorių pakabinę talpas su vandeniu. Beje, jei turite galimybę – perliekite palmių lapus šiltu vandeniu , tokiu būdu ne tik pašalinsite dulkes esančias ant palmių lapų, bet ir sudrėkinsite augalą.

Na, o pabaigai, dar keletas patarimų apie šių gėlių priežiūrą:

  1. Jaunas palmes (iki 5 metų)  kiekvieną pavasarį persodinkite į vis didesnį vazoną, tačiau tai darydami stenkitės nepažeisti augalo šaknų, kadangi jos yra labai jautrios. Jei palmei yra daugiau kaip 5 metai – jos nebepersodinkite, tačiau reguliariai pakeisti viršutinį žemių sluoksnį.
  2. Jei lapų galiukai ruduoja, vadinasi jiems trūksta drėgmės, yra per sausas patalpų oras arba augalas yra perlaistytas. Jei taip nutinka – analizuokite ką darote ne taip ir parudavusius lapų galiukus nukirpkite aštriomis žirklėmis.
  3. Jei norite, kad augalas būtų puikios išvaizdos – nepamirškite jo patręšti. Tręšimui geriausia  naudoti palmėms specialiai skirtas trąšas.
  4. Susiruošus auginti palmes, verta pasidomėti ir parazitais, kurie puola šiuos augalus. Pasirodo, jog palmėms dažniausiai kenkia voratinklinės erkutės, kurios per labai trumpą laiką gali sunaikinti visą žaliąją palmės dalį. Taip pat palmėms gali pakenkti ir amarai bei tripsai, kurie čiulpia sultis.

1 thought on “Palmės – namų puošmena”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *