Skip to content

Patarimai, kaip išsirinkti tinkamą vazoną

kaip issirinkti vazona

Išsirinkti vazoną – atrodo labai paprasta. Dažniausiai tiesiog einame į parduotuvę ir perkame tą, kuris mums patinka. Tačiau kartais atsitinka taip, kad po kurio laiko pasirodo, jog mūsų pasirinkimas nebuvo geras ir vazonas augalui yra netinkamas. Pasak Varlė.lt specialistų tokių klaidų galima paprastai išvengti, tiesiog svarbu susipažinti su tam tikrais vazono pasirinkimo aspektais.

kaip issirinkti vazona

Pagrindiniai vazono pasirinkimo kriterijai

Vazono medžiaga

Atkreipkite dėmesį, kad vazonai gali būti pagaminti iš skirtingų medžiagų. Vertėtų susipažinti su pagrindiniais skirtingų medžiagų variantų privalumais ir trūkumais.

Plastikiniai vazonai

Plastikas gali trupėti nuo saulės, kai kurie plastikiniai vazonai yra labai lankstūs, o tai apsunkina jų transportavimą. Plastikinių vazonų dizainas verčia linkėti daugiau. Kalbant apie šios medžiagos privalumus privalumus, vertėtų paminėti, kad plastikinių vazonų asortimento įvairovė leidžia lengvai rasti praktiškai bet kokios spalvos ir formos variantą. Plastikiniai vazonai yra atsparūs drėgmei.

Keramikiniai vazonai

Keramikiniai vazonai yra ganėtinai trapūs ir lengvai dūžta. Kitas jų trūkumas yra pakankamai didelis svoris, todėl keramikinio vazono paprastai nepakabinsime. Keramikinių vazonų kainos yra santykinai didelės, o spalvų variantų pasirinkimas pakankamai kuklus. Svarbiausias keramikinių vazonų privalumas yra jų svorio nulemtas stabilumas. Taip pat šie vazonai atsparūs šalčiu ir gerai saugo žemę nuo įkaitimo ir užšalimo, todėl tai yra dažnai soduose naudojamas variantas.

Mediniai vazonai

Mediniai vazonai paprastai būna dideli ir stabilūs. Mediena yra natūrali medžiaga, todėl toks vazonas puikiai tinka sodui. Svarbus medinių vazonų privalumas yra tas, kad jis leidžia dirvai kvėpuoti, o tai turi teigiamos įtakos augalų būklei. Mediniai vazonai nepasižymi ypatingu atsparumu drėgmei ir yra pakankamai brangūs. Taip pat jiems būdingas pakankamai didelis svoris, o nekruopščiai pagaminti variantai ima greitai praleisti vandenį arba gali deformuoti kai kurių augalų šaknų sistemas (šių problemų nėra kruopščiai pagamintuose mediniuose vazonuose).

Metaliniai vazonai

Metaliniai vazonai yra tvirti ir atsparūs mechaniniams pažeidimams. Tai, kaip ilgai toks vazonas bus atsparus korozijai, priklauso nuo medžiagos apsaugos. Plonesni ir lengvesni metaliniai vazonai gali būti pakabinami, tačiau tokių nėra daug. Metaliniai vazonai nepasižymi išskirtiniu dizainu ir dažnai būna be kokių nors dekoratyvinių elementų.

Betoniniai vazonai

Betoniniai vazonai paprastai būna dideli, labai dideli ir visiškai atsparūs drėgmei, todėl idealiai tinka pastatyti sode. Pagrindinis tokių vazonų trūkumas yra didelis svoris.

Vazono forma

Dažniausiai augalai yra abejingi vazono formai, tačiau pasirodo, kad yra tokių, kurie mieliau auga, pavyzdžiui apvaliuose vazonuose (kaktusai). Renkantis vazono formą paprastai atsižvelgiama į aplinką ir kitus niuansus, pavyzdžiui, eglutei paprastai perkamas apvalus vazonas ne todėl, kad tokios formos variantas jai tinkamesnis, o dėl to, kad kvadratinis vazonas kainuotų daugiau, nes būtų didesnis.

Vazono dydis

Vertėtų paminėti, kad kai kuriems augalams nepatinka per dideli vazonai, pavyzdžiui kaktusams ir orchidėjoms. Jų šaknų sistemos paprastai yra paprastos, bet labai subtilios. Šiems augalams beveik nereikia dirvožemio (orchidėjos yra epifitai, o kaktusai gyvena beveik nevaisingame smėlyje, šaknis pirmiausia naudodami apsisaugoti nuo apvirtimo).

Vazono vieta

Prieš tai aptartos populiariausios medžiagos, iš kurių gaminami vazonai, gali būti skirtingai veikiamos drėgmės ir saulės spindulių, todėl renkantis svarbu pagalvoti apie tai, kokioje vietoje bus vazonas.

Tinkamo augalo drenažo užtikrinimas

Tinkamas drenažas yra dar vienas svarbus aspektas, į kurį reikia atkreipti dėmesį renkantis vazoną. Paprasčiausias sprendimas yra skylutės vazono apačioje, kurios leidžia laisvai ištekėti vandens pertekliui. Jei vazonas neturi skylučių ar jų neįmanoma padaryti, sprendimas gali būti vazono dugno užpilimas keramzitu, kuris sukurs drenažo sluoksnį.

Vazonai su laistymo sistema yra idealus variantas retai namuose būnantiems žmonėms. Tokių vazonų privalumas tas, kad jums nereikia atsiminti reguliariai laistyti augalų, o tik nepamiršti, kad rezervuare būtų vandens.

Kaip išsirinkti tinkamą vazoną konkrečiam augalui?

Augalai taip pat turi savo norų ir nors žinoma, svogūnų laiškai tikrai užaugs plastikiniame vazonėlyje, tai visai nereiškia, kad toks variantas bus idealus. Nors kiekvieno augalo norų aptarti ir paisyti neįmanoma, Varlė.lt specialistai atrinko informaciją apie kelias augalų grupes.  

  • Žolelės gerai jaučiasi augdamos nedideliuose keramikiniuose ir mediniuose vazonėliuose.
  • Žydinčius augalus rekomenduojama sodinti keramikiniuose arba mediniuose vazonuose. Tokie augalai dažniausiai reikalauja daug erdvės, todėl rinkitės didesnį vazoną. Tiesa, yra keletas išimčių, pavyzdžiui, chrizantemos ar kai kurių rūšių begonijos sėkmingai prisitaiko prie plastikinių vazonų.
  • Krūmams ir mažiems medeliams pakankam iki 50 cm skersmens vazonų. Jiems rekomenduojama rinktis sunkesnius vazonus, kurių svorio centras nebūtų per aukštai ir medelis neišsiverstų.
  • Orchidėjoms skirtas vazonas gali būti pagamintas net iš plastiko, jei jis užpildytas tinkamu substratu. Vien tik jis užtikrina tinkamą ventiliaciją, be to, atrodo patraukliai. Išimtis yra laukinės orchidėjos, kurios geriausiai jaučiasi keramikiniuose ar mediniuose vazonuose ir apsuptos augalų, su kuriais natūraliai sugyvena.
  • Sezoniniai augalai – našlaitės, medetkos ir kitos gėlės geriausia jaučiasi žemuose ir pailguose vazonuose.
  • Kaktusams geriausia rinktis mažus vazonus. Šiems augalams tinka iš bet kokios medžiagos pagaminti variantai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *