Skip to content

Voratinklinės erkės  – klastingos augalų kenkėjos. Kaip nuo jų apsisaugoti?

Voratinklinės erkės

Kiekvienas patyręs sodininkas, susidūręs su voratinklinėmis erkėmis, žino, kokios jos atkaklios. Voratinklinės erkės nėra išrankios ir užkrečia bet kokį augalą, kuris pasitaiko jų kelyje, nesvarbu, ar jis auga lauke, ant sienos, ar ant palangės. Pomidorai, agurkai ir kitos šiltnamiuose auginamos daržovės yra dažnas erkučių taikinys. Jei vis tik esate pradedantysis ir nieko nenusimanote apie voratinklines erkes, tuomet aptarsime kaip jas atpažinti. Be to patarsime kaip nuo jų apsaugoti augalus. O esant užkratui ant augalo sužinosite keltą būdų padėsiančių atsikratyti erkučių.

Kaip atpažinti voratinklines erkes

Šie maži raudoni voragyviai yra gana mažo dydžio, todėl juos gali būti sunku atpažinti plika akimi. Voratinklinės erkės yra gerokai mažesės nei milimetras, todėl soduose jos dažniausai pastebimos tik tada, kai augalai spėja stipriai nukentėti. Ant augalo lapų kotelių ir šakų pamatysite nedidelius tinklus. Jei naudosite didinamąjį stiklą galite aptikti ir atskirus voratinklius. 

Voratinklinės erkės. Voratinklinė erkė

Voratinklinės erkės yra smulkios voragyvių klasės atstovės. Jų aštuonias kojas ne visada lengva suskaičiuoti, nes dvi galinės poros yra gana nepastebimos. Priklausomai nuo rūšies, mažieji voriukai gali skirtis savo išvaizda. Suaugusių spalvų spektras varijuoja nuo geltonos iki žalios ir net ugninės raudonos. Europoje labiausiai paplitusios paprastoji voratinklinė erkė (Tetranychus urticae) ir europinė raudonoji voratinklinė erkė (Panonychus ulmi).

Trumpai tariant, augalo užsikrėtimą šiomis erkėmis lengviausia atpažinti pagal jų tinklus ir voratinklinių erkių padarytą specifinę žalą augalams.  Taip pat pabandykite įtariamai užsikrėtusį augalą apipurkšti vandeniu. Kadangi maži vandens lašeliai prilips prie voratinklių erkių ir taip jos tampa geriau matomos.

Kokius augalus voratinklinės erkės mėgsta

Voratinklinės erkės mėgsta daugelį skirtingų augalų. Toliau pateiksime keletą pavyzdžių.

Daržovės, uogos ir žolelės:

Voratinklinės erkės. Voratinklinė erkė

Krūmai, gėlės ir kambariniai augalai:

Medžiai:

Voratinklinės erkės žala ir užkrėsto augalo požymiai

Atvirkščiai nei amarai, kurie maitinasi augalų sultimis iš lapų gyslų, voratinklinės erkės sultis siurbia iš atskirų lapo ląstelių. Todėl ant augalo atsiranda dėmelės. Plintant užsikrėtimui vis labiau blunka lapų ir augalo žiedų spalva. Dėl to gali deformuotis ūglių viršūnės arba išdžiūti užkrėstos augalo dalys. Kartu su lapų spalvos pakitimu susidaro tinklai ir juose apsigyvena daug mažų voratinklinių erkių.

Kaip atsikratyti voratinklinių erkių 

Saugokitės, kad nenuvertintumėte šių kenkėjų atkaklumo ir žalos. Voratinklinės erkės greitai plinta ir lengvai užkrečia daug augalų. Be to, jos ne tik susilpnina augalą ir padaro jį nepatrauklų, bet ir gali pernešti augalų virusus. Todėl labai svarbu kuo anksčiau aptikti užkrėtimą ir nedelsiant imtis veiksmų.

Pirmasis žingsnis siekiant kontroliuoti užkratą – kuo labiau izoliuoti augalą. Taip išvengsite voratinklinių erkių plitimo ant kaimyninių augalų.

Natūralūs kovos būdai su voratinklinėmis erkėmis

Rekomenduojame vengti sintetinių pesticidų naudojimo, ypač namuose ar sode. Pesticidai kenkia įvairiems naudingiems ir dažnai labai svarbiems organizmams. Be to, voratinklinės erkės yra atsparios kai kuriems chemikalams. Platus pesticidų naudojimas ilgainiui skatina erkių atsparumą, todėl yra nenaudingas.

Rinkoje galima įsigyti natūralių priemonių, tačiau daugelis jų neturi sisteminio poveikio. Jas reikia naudoti kelis kartus, o tai vėlgi gali būti kenksminga aplinkai ir augalui. Natūralių priemonių pavyzdys gali būti, preparatai, kurių pagrindą sudaro kalio muilas arba rapsų aliejus. Kai kurių pesticidų sudėtyje yra piretrinų grupės veikliųjų medžiagų, kurios yra augalinės kilmės, tačiau gali pakenkti kitiems naudingiems jūsų sodo vabzdžiams.

Voratinklinės erkės

Naminės priemonės padedančios atsikratyti voratinklinių erkių 

Naminės priemonės nuo voratinklinių erkių gali būti naudojamos, tik labai ribotą laiką. Gydant lauko augalus, pašalinkite smarkiai užkrėstus ūglių galiukus arba augalo dalis, jei augalas pakenčia genėjimą.

Kadangi voratinklinės erkės nemėgsta drėgmės, nedidelį užkrėtimą galima gydyti kasdien nupurškiant visą augalą sodo žarna arba duše. Vasarą užkrėstus kambarinius augalus taip pat galite išnešti į lauką lyjant.

Dar vienas būdas padidinti drėgmės lygį yra uždengus augalą plastikiniu maišeliu. Tačiau įspėjame, kad kartais tai gali duoti neigiamą rezultatą, nes po maišeliu laikomas oras gali pakenkti augalui. Plastikinį maišelį ant augalo galima palikti ne ilgiau kaip keturias dienas. Po dviejų dienų pertraukos vėl iš naujo galite uždėti maišelį ant augalo.

Na, ir dar vienas būdas, kaip galite atsikratyti voratinklinių erkių, tai naudoti vandens ir aliejaus mišinį. Rapsų aliejus gali daryti stebuklus ir yra gana nebrangi priemonė. Sumaišykite 70 mililitrų vandens su 30 mililitrų aliejaus. Gerai suplakite, kol susidarys balta emulsija. Apipurkškite visą augalą, taip pat ir po jo lapais. Deja, bet kai kurie augalai prastai pakenčia tokį gydymą su rapsų aliejumi. Nes jis ištirpdo apsauginę lapų kutikulę. Norėdami sumažinti žalą, rapsų aliejaus emulsiją naudokite tik vakare, kai saulė ne tokia stipri. Procedūrą kartokite ne daugiau kaip tris kartus. Jei ši priemonė per savaitę laiko neduoda gerų rezultatų, tuomet išbandykite kitas minėtas priemones.

Voratinklinės erkės

Kaip išvengti voratinklinės erkės 

Kaip sakoma prevencija yra geriau nei pats gydymas. Todėl geriausias būdas kovoti su voratinklinių erkių antplūdžiu – sutelkti dėmesį į prevencines priemones. Ypač lauke esant karštam ir sausam orui padidėja voratinklinių erkių plitimo rizika. Štai keletas patarimų padėsiančių apsisaugoti:

Natūralūs gėlynai su žydinčiomis žolelėmis, pavyzdžiui, ramunėlėmis, pritrauks naudingus vabzdžius, kaip auksaakes arba grobuoniškąsias erkes ir kitus naudingus vabzdžius. Šie vabzdžiai maitinasi voratinklinėmis erkutėmis.

Voratinklinės erkės nekenčia tokių žolelių kaip anyžius, bazilikas, kmynai, petražolės ir krapai. Jos taip pat nemėgsta svogūnų, česnakų, svogūnų laiškų, pastarnokų, ridikų, brokolių. Todėl nevenkite pasisodinti šitų žolelių ir daržovių savo sode.

Stiprinkite savo augalus, tačiau nenaudokite trąšų su dideliu azoto kiekiu. Dėl per didelio azoto kiekio jūsų augalai taps jautresni voratinklinėms erkėms. Verčiau stebėkite, kiek tręšiate ir pabandykite naudoti augalinės kilmės trąšas.

Šiltnamiuose didelio užsikrėtimo galite išvengti reguliuodami temperatūrą ir drėgmę. Įsitikinkite, kad oro drėgmė nėra per maža, o temperatūra – ne per aukšta. Voratinklinės erkės gerai auga sausoje aplinkoje, kai temperatūra yra apie 30 °C.

Žiemą dėl sausų ir šiltų sąlygų voratinklinės erkės gali tapti patalpoje auginamų augalų kenkėjomis. Būkite ypač atsargūs įnešdami į namus vazoninius augalus šaltuoju metų laiku. Atidžiai apžiūrėkite augalus, ar juose nėra voratinklinių erkių ir kitų kenkėjų.

Šaltiniai:

  1. https://extension.oregonstate.edu/gardening/techniques/how-recognize-manage-spider-mites-home-garden
  2. https://www.thespruce.com/controlling-spider-mites-3269371
  3. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/spider-mites-what-to-know
  4. What Plants Do Spider Mites Like, and What Do They Hate? – Backyard Garden Geek

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *