Skip to content

Japoninė aukuba

japoninė aukuba

Japoninė aukuba (aucuba japonica) – kambarinis augalas, išsiskiriantis savo dekoratyvumu. Ši namų gėlė kilusi iš Azijos (Kinijos, Korėjos, Japonijos), priklauso Garryaceae šeimai (anksčiau priklausė Cornaceae šeimai), ir natūralioje aplinkoje auga kaip daugiametis visžalis krūmas.

japoninė aukuba

Suaugęs augalas gali pasiekti 1,8 m aukštį. Dydį ir formą galima kontroliuoti pavasariniu genėjimu, tačiau atkreipkite dėmesį pirkdami, kad tai aukšta kambarinė gėlė. Aukubos lapai pailgi, ovalūs, dantyti išilgai kraštų, papuošti įvairių formų aukso geltonumo dėmėmis, dėl kurių krūmas dar yra vadinamas auksiniu medžiu, dėmėtąja aukuba. Taip pat vadinamas japoniniu lauru.

Augalas žydi retai, po žydėjimo susiformuoja ryškiai raudonos uogos. Tačiau tai gali įvykti tik tuo atveju, jei šalia auga moteriškas ir vyriškas japoninis aukuba, nes augalas yra dvinamis (augalų rūšis, kuri sukrauna vyriškus ir moteriškus žiedus skirtinguose augaluose). Tai žydintis augalas, tačiau praktiškai galima sakyti, kad tai kambarinė lapinė gėlė.

japoninis lauras, uogos

Apšvietimas

Japoninė aukuba puikiai jaučiasi atokiau nuo tiesioginės šviesos, pavėsingose ​​vietose. Tai kambarinė gėlė, kuriai nereikia daug saulės šviesos. Tačiau reikia nepamiršti, jei jūsų gėlė yra ryškiais, margais lapais ir pradeda prarasti spalvas, tai reiškia, kad gėlėi reikia daugiau šviesos. Tačiau nerekomenduojama augalo statyti ant pietinių langų. Atminkite taip pat, kad rudenėjant ir dienoms trumpėjant, gėlei gali prireikti papildomos šviesos.

Temperatūra

Aukuba gerai jaučiasi esant vidutinei temperatūrai, blogai reaguoja tiek į didelį karštį, tiek į šaltį. Vasarą optimali oro temperatūra būtų 18-20 °C, žiemą – 10-14 °C. Žiūrėkite, kad temperatūra nenukristų žemiau 5°C. Jei žiemos metu kambaryje per šilta, augalas gali numesti lapus.

Laistymas ir oro drėgmė

Šiltuoju metų laiku, gegužės – rugpjūčio mėn, aukuba gausiai laistoma. Žiemą laistome rečiau. Ypatingai svarbu neleisti vandeniui užsilaikyti tarp šaknų, tai gali pakenkti augalui. Jei atsiranda juodų dėmių ant lapų, žinokite, augalas perlietas. Aukuba nėra ypatingai reikli oro drėgmei, ir šiltuoju metų laiku puikiai jaučiasi oro sąlygose, būdingose mūsų butams ir namams. Tačiau žiemą, kada prasideda šildymo sezonas, augalą gali reikėti purkšti. Jei gėlė žiemoja vėsioje patalpoje, tuomet papildomo drėkinimo gali neprireikti, nes gali atsirasti pelėsių.

Dirvožemis ir tręšimas

Aukuba japoninė mėgsta purią ir lengvą dirvą. Žemės mišinio pavyzdys: durpės, lapinė žemė, molio-velėnos dirvožemis, smėlis – santykiu: 2:2:6:1. Augalui reikalingas geras drenažas, tai gali būti keramzito sluoksnis. Dirva maitinama nuo kovo iki rugpjūčio, kartą į savaitę. Tai gali būti organinės ir kompleksinės mineralinės trąšos, vieną savaitę vienos, kitą – kitos. Rudens – žiemos laikotarpiu nereikia maitinti, nes aucuba šiuo metu ilsisi.

Dauginimas

Dauginama sėklomis arba auginiais. Auginiams naudojamos sveikos, su keliais lapeliais pernykščių stiebų viršūnėlės. Kad auginiai lengviau įsišaknytų, jie dedami į smėlį arba į smėlio ir durpių mišinį. Auginius reikia uždengti celofaniniu maišeliu arba stikliniu indeliu ir pastatyti šiltoje vietoje, kurioje temperatūra būtų ne žemesnė kaip 22 °C. Reikia reguliariai laistyti ir pravėdinti, kol ūgliai įsišaknys.

Aukubos veislės

Aukuba yra gana populiarus augalas, nes yra gana nepretenzingas. Dažniausiai parduodamos šios japoninės aukubos veislės: ‘Variegata’, ‘Dentata’, ‘Crotonifolia’, ‘Hillieri’, ‘Goldiana’. ‘Variegata’ yra populiariausia japoninės aukubos veislė.

Augalas yra nuodingas

Bet kuri japoninės aukubos augalo dalis yra nuodinga. Būkite atsargūs prižiūrėdami gėlę, dirbkite su pirštinėmis ir po visų procedūrų nusiplaukite rankas. Taip pat atidžiai pasirinkite vietą, kurioje augs japoniška aucuba. Reikia apsaugoti, kad nei vaikai, nei naminiai gyvūnai neturėtų priėjimo prie augalo.

Įdomūs faktai

Aukuba augalai yra žinomi dėl savo atsparumo ir gebėjimo išgyventi įvairiose sąlygose. Jie gali toleruoti pavėsį, taršą ir sausrą, todėl dažnai yra naudojami miesto kraštovaizdžio dizaine, kaip tvirti ir mažai priežiūros reikalaujantys augalai.

Aukubos tradiciškai ir dažnai yra vaizduojamos japonų mene ir literatūroje. Augalą dažnai galima sutikti japoniškame sode. Japonų kultūroje augalas siejamas su sėkme ir klestėjimu.

Japonijoje aukuba augalo lapai iš senų laikų yra naudojami natūraliems geltoniems tekstilės dažams gaminti.

Japoniško aukuba augalo lapuose yra junginių, kurie naudojami tradicinėje medicinoje gydant įvairius negalavimus, įskaitant karščiavimą, reumatą ir odos ligas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *