Skip to content

Orchidėjų priežiūra

orchidejosOrchidėjos – nuostabios išvaizdos gėlės, apie kurias galima kalbėti labai daug. Įdomu tai, jog senovėje šios gėlės buvo vadinamos gegužraibėmis. Jau senovėje buvo pastebėta, jog šios gėlės auga iš dviejų apskritų šakniagumbių – jaunojo bei senojo. Iš jaunojo šakniagumbio buvo gaminamas gydomasis energetinis produktas – salepas. Nors šiandien galbūt ir keistai skamba, jog senovėje žmonės iš šių gėlių gamino valgomus produktus,  dar labiau, ko  gero, jus nustebins tas faktas, jog ir šiandieninėje kulinarijoje yra naudojamas prieskonis, pagamintas orchidėjų ankščių. Turbūt kiek nustebsite sužinoję, jog šis prieskonis yra vanilė. Beje, kai kurie restoranai gali pasiūlyti salotų, kurių sudėtyje yra orchidėjų lapų.

Kad ir kokios nuostabios šios gėlės bebūtų, reikia pabrėžti, jog tai – nykstantys augalai. Ne išimtis ir mūsų kraštas – visos mūsų šalyje augančių orchidėjų rūšys yra įrašytos į Raudonąją knygą. Taigi, susipažinkime su populiariausiomis šių gėlių gentimis.

Dendrobis

Jei šį pavadinimą išverstume iš lotynų kalbos, jis reikštų gyvenantis medyje. Tai pati gausiausia orchidėjų gentis, turinti net 1200 rūšių. Reikia pabrėžti, jog kiekvienos rūšies orchidėjų poreikiai bei ypatybės yra skirtingos, tačiau šios genties gėlėms yra būdingas vienas pastebėjimas apie šis genties gėlių rūšių priežiūrą: jų negalima laikyti žemesnėje nei 16 laipsnių temperatūroje.

Katlėja

Anot gėlininkų, šios genties orchidėjos yra pačios gražiausios, žydi įvairių spalvų bei formų žiedais, o kai kurių rūšių orchidėjų žiedai gali būti net iki 30 cm skersmens. Reikia pabrėžti, jog kai kurių šios genties rūšių žiedai yra ypatingos išvaizdos – jie yra dvispalviai, sukuria nuostabius kontrastus. Auginant šios genties orchidėjas reikėtų pasistengti, kad skirtumas tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų minimalus, o oras turėtų būti drėgnas bei gaivus, reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių. Jei auginate šios genties orchidėjas, vasaros metu nepamirškite jų apipurkšti minkštu vandeniu.

Miltonija

Šios genties orchidėjoms reikia ryškaus dienos bei nakties temperatūros skirtumas, reguliaraus laistymo bei tiesioginių spindulių vengimo.

Raibuolės

Ši orchidėjų gentis dar yra vadinama Veneros kurpaitėmis. Šis pavadinimas ne iš piršto laužtas, kadangi raibuolių genties orchidėjų žiedų formos primena mažytes kurpaites. Jei norite, kad šios genties orchidėjos klestėtų, pasirūpinkite 6 – 12 dienos ir nakties temperatūrų skirtumu.

Cimbidis

Šiai genčiai priklausančias orchidėjų rūšis lengva atpažinti iš ilgų, plonų, standžių lapų. Reikia pastebėti, jog šios genties orchidėjoms reikia daug erdvės, tad jei gėlių laikymui galite paskirti tik palanges, atminkite, jog ant jų tilps tik jauni augalai.

Falenopsis

Šios genties orchidėjos išsiskiria plačiais, mėsingais lapais bei žiedais, panašiais į skrendantį drugelį. Auginantiems šios genties orchidėjas derėtų atminti, jog dieną temperatūra turėtų būti aukštesnė nei 16, o naktį ne žemesnė nei 5 laipsniai šilumos.

Orchidėjų priežiūra

Kalbant apie orchidėjų auginimą namuose, visų pirma reikia pasakyti, kad orchidėjos yra labai lepios gėlės, tad tikrai ne visų rūšių gėles galima auginti namuose. Auginimui namuose rinkitės tokias orchidėjas, kurios nėra labai reiklios temperatūrų skirtumams, drėgmei bei šviesai. Dar prieš įsigydami orchidėją, pasidomėkite, šios rūšies ypatybėmis, trūkumais bei privalumais. Tik tinkamai prižiūrima gėlė džiugins akį nuostabiais žiedais.

Šias gėles galima dauginti įvairiais būdais: nuo motininio ūglio atskiriamais ūgliais, senų stiebagumbių pumpurais, dalijant kerą, šoninėmis atžalomis bei nupjautomis viršūnėmis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *