Skip to content

Lelija

liliumLelija (lot. Lilium)  priklauso lelijinių šeimos augalų grupei. Lelijos tėvynė – Azija, Europa ir Šiaurės Amerika. Lelija išaugina stiebus, kurie padengti siaurais lapais ir apvainikuoti stambiais žiedais. Lelijos gyvenimas prasideda pavasario pradžioje, ji žydi vasarą, geriau ją laikyti balkone, kur jį galėtų kvėpuoti grynu oru.

Kad lelija geriau augtų ir vystytųsi, ją reikia laikyti saulėtoje vietoje, geriausia balkone, gausiai laistyti ir tręšti skystomis trąšomis.

Lelijos auginimui reikalingas 15-20 cm apimties vazonas, o pats geriausias maistingas žemių mišinys yra su smėliu. Ant vazono dugno reikia padėti stiklo druzgų, po to apie 4-5 cm reikia užberti žemės. Jau ant šio žemės sluoksnio dedamas lelijos svogūnėlis, gerai išskirsčius į visas puses svogūnėlio šaknis. Po to žemių užberiama ant svogūnėlio tiek, kad pusė jo kyšotų žemės paviršiuje. Žemių vazone turi būti iki pusės. Vazoną su lelija geriau pastatyti ant palangės vėsioje patalpoje arba saugoti šviesiame sandėliuke, žemė vazone turi būti vidutiniškai drėgna.  Kai tik oras sušyla, vazoną su lelija reikia išnešti į balkoną.

Lelijos stiebus reikia parišti kai tik pradeda formuotis žiedai. Pasibaigus žydėjimui stiebai pamažu apmiršta, todėl šiuo laikotarpiu leliją reikia laistyti mažiau. Žemė iki svogūnėlio persodinimo visada turi būti šiek tiek drėgna. Po to svogūnėlius reikia išimti iš vazono, nupjauti stiebus ir padėti svogūnėlius  žiemojimui į rūsį, išdėsčius juos ant drėgno smėlio. Mat lelija neperneša sauso svogūnėlių saugojimo per žiemą.

Laikymo vieta. Nuo kovo pradžios, pasirodžius naujiems ūgliams, lelijai reikia šiltesnės (+10° С – +12° С) ir pakankamai šviesios laikymo vietos.  Šiuo laikotarpiu laistymas dažnesnis. Patalpa, kur auga lelija, turi būti šviesi, vėsi ir gerai vėdinama.

Apšvietimas. Lelija mėgsta ryškią šviesą.

Laistymas. Lelijos žemė, pasirodžius naujiems ūgliams ir iki visiško lapų nudžiūvimo, turi būti pastoviai drėgna.  Tačiau reikia vengti drėgmės pertekliaus vazone. Ramybės laikotarpiu lelijos laistyti nereikia.

Oro drėgmė. Lelijai reikalinga vidutinė oro drėgmė. Kartas nuo karto reikia apipurkšti lelijos lapus.

Dauginimas. Lelija dauginama dukteriniais svogūnėliais arba sėklomis. Pas kai kurias lelijos rūšis svogūnėliai atsiranda net lapų kampučiuose.

Persodinimas. Lelijos persodinti nereikia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *