Skip to content

Kalankė (Kalanchoe) – gyvybės medis

Kalankė (Kalanchoe) – gyvybės medis

Kalankė yra viena iš populiariausių storalapinių (Crassulaceae) šeimos sukulentinių augalų gečių. Joje yra apie 125-150 rūšių, natūraliai augančių Pietų Afrikoje, Pietų ir Pietryčių Azijoje ir Pietų Amerikoje. 

Nors gėlės gimusios Madagaskare, kalankė žinoma visame pasaulyje ir ją lengva atpažinti, nes ji turi žiedyną, kuris pasižymi raudonomis, oranžinėmis, geltonomis, violetinėmis spalvomis bei sultingais ovalo formos lapais.

Kalankė

Kalankė

Kalankės žydėjimas

Kalankė žydi 6-8 mėnesius per metus, ypač kuomet yra gerai prižiūrima ir yra tinkamos auginimo sąlygos. Žydėjimo pradžia priklauso nuo dienos trukmės. Kalankių augintojai seka specifinį žydėjimo kalendorių.

Turėkite omenyje, jog nuolatinė šviesa skatina žydėjimą. Norint, kad  gėlė turėtų kuo daugiau naujų pumpurų, reikia 8-10 valandų laikyti šviesoje (arba dirbtiniame apšvietime). Po naujo apsipumpuravimo ją galite patraukti į normalią  šviesą.

Kai Kalankė ima vysti, reikia apkarpyti ir palikti mėnesį ramioje tamsioje vietoje. Per šį laikotarpį – nelaistykite vandeniu arba laistykite labai mažai. Kuomet pastebėsite naujus pumpurus pastatykite Kalankę atgal į tinkamą vietą, ir iš naujo reguliariai laistykite.

 

Kalankė

Kalankė

Kalankės auginimo sąlygos

Kalankes lengva auginti, reikalinga minimali priežiūra. Tad, jei esate užimtas žmogus, nesvarstykite ar pirkti Kalankę, kuri būdama graži, dekoratyvi gėlė papuoš Jūsų namus.

Joms reikalinga šilta 12 – 30⁰C temperatūra. Svarbu žinoti, jog ši gėlė yra jautri šalčiui, tad stenkites ją nuo to apsaugoti. Jos yra iš sukulentų šeimos, tad nemėgsta vandens pertekliaus. Laistyti reikėtų vieną kartą per savaitę žydėjimo laikotarpiu be perlaistymų, stengiantis palaistyti gėlę iš apačios.

Drėgmės perteklius skatina žemės puvimą ir šaknų ligas. Žemę geriau išlaikyti gana sausą nei drėgną. Kaip ir kaktusai, kalankės nemėgsta tiesioginių vasaros saulės spindulių. Tvirtus lapus tiesioginė saulė gali išdeginti.

Vazoną rinkitės pagal pralaidumą šaknims. Kad paruoštumėte tinkamą drenažą, į vazono dugną sudėkite nugludintus akmenis. Tinkamiausia pralaidi žemė iš durpių. Tręšti naudojant skystas žemes ar kietas trąšas žydinčioms gėlėms, kartą per dvi savaites žydėjimo laikotarpiu.

Kalankė

Kalankės dauginimas

Kalankių dauginimas galimas daiginant arba apkarpant. Bet yra lengviau ir paprasčiau dauginti kalankę apipjaustant ir taip gaunant daigelių. Jūs turite nukirpti 6-7 cm ilgio atžalas nuo gėlės viršaus ir leisti gėlei pabūti keletą dienų šviežiame ore, kad ji tinkamai dehidratuotųsi ir gydytųsi pažeidimus.

Tuomet kalankės daigai lengvai pradės leisti šaknis. Persodinti galima po 2-3 metų nuo pirmojo daiginimo. Nepamirškite, jog kalankės mėgsta augti pavienės, mažuose vazonuose. Persodinti reikėtų ankstyvą pavasarį šviežiame dirvožemyje.

Kalankė

Kalankės ligos

Viena iš dažniausių kalankių ligų yra grybelinės infekcijos. Šias ligas sukelia grybeliai, kurie puola gėlės šaknis arba lapus. Simptomai – dėmėti ar suglebę lapai ar jų dalys, geltona ar kitokia neįprasta lapų spalva. Grybelinių ligų prevencija yra tinkama oro cirkuliacija, sausumos išlaikymas ir reguliarus augalo stebėjimas, kad galėtumėte anksti pastebėti ligos požymius.

Kitas dažnas ligų tipas yra bakterinės infekcijos. Jos gali atsirasti dėl vandens lašų ant lapų arba dirvos užteršimo. Ligą sukeliančios bakterijos gali sukelti lapų puvimą, geltonumą ir sumažėjusį augimą. Geriausias būdas užkirsti kelią šioms ligoms yra vengti pernelyg drėgnos dirvos ir užtikrinti, kad gėlės būtų tinkamai vėdinamos.

Be to, kalankėms gali kenkti per didelis arba per mažas laistymas. Per didelis laistymas gali sukelti šaknų puvimą, o per mažas laistymas gali lemti lapų išsausėjimą ir gėlių vytimą. Svarbu nustatyti optimalų laistymo režimą, atsižvelgiant į augalo rūšį ir aplinkos sąlygas.

Galų gale, prevencija yra pagrindinis būdas išvengti kalankių ligų. Tai apima reguliarų augalų tikrinimą, tinkamą laistymą, oro cirkuliaciją ir kitus priežiūros veiksmus. Jei pastebėsite ligos požymių, svarbu greitai imtis veiksmų, kad užkirstumėte kelią jos plitimui.

Konsultacija su specialistu arba gėlių priežiūros ekspertu gali būti naudinga diagnozei nustatyti ir tinkamai gydyti kalankių ligas.

Kalankė

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/kalanke/

4 thoughts on “Kalankė (Kalanchoe) – gyvybės medis”

  1. PARDUODU KAMABRINĖS GĖLĖS
    Kaina – kuri Jums prieinama
    Geles :
    – ALAVIJAS ( Įvairių dydžių 30vnt);
    – KOLANCHOE (Prastitutė, 10vnt);
    – KAKTUSAI ( 20vnt);
    – KINŲ ROŽĖ ( 2vnt, aukštis 2m).
    Veronika +37060567974

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *