Fitonija (Fittonia)


Gele FitonijaFitonija yra maloni, subtiliai gyslota gėlė, giliais žaliais lapais. Nors viena iš populiariausių yra baltos spalvos. Tačiau jūs taip pat lengvai galite rasti ir Fitoniją su rožinėmis, sidarbrinėmis ar žaliomis gyslomis. Fitonijos yra kabinamos namų gėlės arba vijokliai, kurie idealiausiai auga terariumuose ar stikliniuose soduose. Fitonijas yra sunku iškelti kaip paprastai kitas auginamas gėles. Joms reikalingas didelis aukštis, nuolat drėkinant (kaip įprasta terariumuose), tad negali būti ramiomis sąlygomis. Fitonijoms taip pat nepatinka stiprūs, tiesioginiai saulės spinduliai ir greitai nudega.

Auginimo sąlygos:

Šviesa: netiesioginiai saulės spinduliai. Jos taip pat mėgsta būti po fluorescentine šviesa. Nelaikyti visiškoje saulės šviesoje.

Laistymas: Augalus nuolat laikyti drėgnai. Auginti inde su nuzulintais akmenimis ir vandeniu.

Temperatūra: vidutinė (apie +21C). Jos gali toleruoti žemesnę iki +15,6 ir žemesnę  +26,7C temperatūrą.

Dirvožemis: Fitonijos gali būti auginamos paprastomis sąlygomis, durpių pagrindų dirvožemio mišiniu. Įsitikinkite ar išlaikoma nuolatinė drėgmė, bet žemė neturi būti permerkta.

Trąšos: Tręšti per augimo sezoną kas savaitinėmis dozėmis silpnai skystomis trąšomis ar su kontroliuojamo pralaidumo trąšomis.

Daiginimas: Fitonijos propaguoja lapų apkirtimą. Darykite tai vėlyvą pavasarį arba ankstyvą vasarą. Tinkamai aplink tuo pačiu metu persodinti augalą. Įsitikinti, kad pasodinote kelias susikertančius daigus geriems rezultatams pasiekti. Pasodinę daigus į durpingą žemės mišinį, Jūs galite tikėtis pasodintų įsišaknijusių daigų sulaukti per dvi, tris savaites. Naudojamas kaitinimo hormonas nėra priverstinis, bet jeigu sąlygos nėra visiškai idealios (jei yra per drėgna ar temperatūra dažnai būna žemesnė nei +26,7C), papildomas šildymas padeda sėkmingai augti.

Persodinimas: Persodinti kasmet pavasarį ar ankstyvą vasarą, kuomet maždaug persodinate kitas savo atogrąžų gėles. Sveikos Fitonijos turi savybę augant plėstis, tad jei Jūs turite aukštą augalą ir norite išsaugoti ją vazone ar terariume, išpjaukite išsišakojusius lapus daiginimui su šaknimis iš motinio augalo ir pasodinkite atgal į tą pačią talpą su šviežia žeme. Visuomet naudokite šviežią žemę, kuomet persodinate augalą, nes taip užkertate kelią dirvožemio sutankėjimui ir vandens pralaidumui. Jei Jūs nenorite persodinti į tą pačią talpą, persodinkite į kito dydžio vazoną.

Rūšys:

Fitonija priklauso Acanthus šeimai. Jų gimtoji šalis yra Pietų Amerika, bet buvo auginamos ir kaip kambarinės gėlės siekiant išgauti kompaktiškos formas su nuostabiais kontrastais. Yra dvi pagrindinės Filonijos rūšys:

  • F. Gigantea – gali užaugti iki 15mir ji turi purpurinį stiebą su tamsiais žaliais lapais ir tamsiai raudonomis gyslomis.
  • F. Verschaffeltti – yra vijoklis geriausiai laikoma dubenyje ar kabinama pintinėje. Tai yra “tradicinė“ Fitonija. Išskyrus “Argyroneura”(sidabrinės-baltos gyslos) ir Pearcey (rausvos gyslos). Minima ir Argyroneura yra tinkamos terariumo sąlygoms.

Patarimai augintojams: Fitonija yra linkusi vysti, jei trūksta vandens ir atsigauna pradėjus vėl gerai laistyti, nors galimos dažnos vytymo apraiškos. Fitonijų augalams leidžiama užsibūti vandenyje  geltonuojančius, vystančius lapus. Galiausia, Fitonija yra likusi į uodų grybelį ir blakes, kurias abi vilioja minkštas, sultingas stiebas ir lapai. Idealiausia, šioms žavioms, bet temperamentingoms gėlėms augti  terariume arda šiltnamiuose, kur jos gali palaikyti pastovų drėgningumą ir išsklaidyti šviesą, ką jos tai ir labiausiai mėgsta.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Viena mintis apie “Fitonija (Fittonia)

  • Mirabela

    Nusipirkau tironiją ir nežinojau kaip auginti nes auginsiu namuose tai va dabar perskaičiau ir dabar žinau👍