Skip to content

Erantis (Eranthis)

eranciaiErančiai – tai gumbiniai augalai, pradedantys žydėti anksti pavasarį, tad ne veltui šios gėlės yra laikomos pavasario pranašais. Net ir pats gėlės pavadinimas yra susijęs su pavasariu – išvertus iš graikų kalbos erantis reiškia pavasario žiedą. Tačiau ar tikrai viską žinote apie šį pavasario pranašą?

Vos tik pratirpus sniegui ir pašvietus saulei, smulkiais geltonais žiedeliais ima žydėti erančiai. Erančiai užauga iki 10 centimetrų. Nors erantis palyginti su kitais augalais yra labai nedidelis, jam nebaisios jokios negandos  – šios gėlės puikiai atlaiko šaltį, vėją, darganą. Šios gėlės yra septynių rūšių, labiausiai paplitusios Europoje, Centrinėje bei Rytų Azijoje. Labiausiai yra paplitę kaliniai bei pavasariniai erančiai. Kalniniai erančiai gausiai auga medžių bei krūmų pavėsyje, yra labai žemi, žydi gegužės ir birželio mėnesiais. Pavasarinių erančių galima išvysti bet kurioje Europos šalyje, tačiau labiausiai yra paplitę Bulgarijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Pavasariniai erančiai įprastai žydi kovo – gegužės mėnesiais, tačiau kartais pradeda žydėti ir vasario mėnesį.

erantisErančių priežiūra ir sodinimas

Jei norite auginti šias smulkias pavasarines gėleles, turėtumėte parinkti nešlapią, purią dirvą pavėsyje. Prieš sodinimą žemę reikėtų patręšti pūdiniu bei įdirbti iki 20 centimetrų. Erančių gumbelius sodinkite nuo birželio iki rugsėjo, o sodindami palikite 7 – 8 centimetrų tarpelius. Sėklos turėtų būti sodinamos pusės centimetro gylyje. Praėjus penkmečiui erančius reikėtų persodinti. Šių gėlių gumbelių galite įsigyti parduotuvėse. Parsinešę namo gumbelius kelioms valandoms pamerkite į vandenį ir tik po to sodinkite.

Šios gėlės atrodys ypač dekoratyviai jei sodinsite grupelėmis. Erančiai – puiki alpinariumų sudedamoji dalis, nereikalaujanti daug priežiūros.

Dauginimas

Šie augalėliai dažniausiai dauginami sėklomis. Erančių sėklas platina skruzdėlės, tad būtent dėl šios priežasties erančių galima išvysti pačiose įvairiausiose vietose.

Erantis yra per smulki gėlė, tam, kad būtų galima panaudoti puokštėms, tačiau šį augalėlis puikiai tiks pavasarinėms kompozicijoms. Krepšelį, kuriame bus velykiniai margučiai, išklokite samanomis ar kitais žaliais augalais ir papuoškite erančių žiedeliais – turėsite puikią pavasarinę kompoziciją.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *