Chrizantemos (chrysanthemums)


ChrizantemosChrizantemos pradėtos auginti Kinijoje dar prieš 2 000 metų. Kiek vėliau, 4 amžiuje šios gėlės išplito Japonijoje ir buvo vadinamos kiku ir tik 18 amžiuje šios gėlės išpopuliarėjo Europoje. Chrizantemos yra graižiažiedžių šeimos gėlės, jų yra daugiau kaip 200 rūšių. Vienos populiariausių chrizantemų yra rudeninės indėninės, korėjinės chrizantemos, kurios žydi rudenį. Šios gėlės gali būti skirstomos ir pagal žiedų formų: spindulinės, rutulinės. Taip pat šias gėles galima skirstyti ir pagal žydėjimo laiką: ankstyvosios, vidutinio vėlyvumo bei vėlyvosios chrizantemos. Ankstyvųjų chrizantemų žydėjimo laikas rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiai, vidutinio vėlyvumo  – spalio pabaiga bei lapkričio pradžia, o vėlyvosios chrizantemos žydi lapkričio pabaigoje bei gruodžio mėnesį.

Sodinimo ypatumai

Jei chrizantemas auginate šiltnamyje, joms labiausiai tiks durpinis mišinys, jei vazonuose – kompostinė žemė. Šių gėlių daigelius reikia sodinti į 10 centimetrų skersmens vazonėlius , pripildytus durpių substrato bei trąšų. Praėjus šešioms – septynioms savaitėms chrizantemas reikėtų persodinti į didesnius vazonus. Vazonų dydį rinktis reikėtų atsižvelgiant į tai, kokio dydžio chrizantemas norite išauginti. Susodintas chrizantemas reikia sustatyti ant stelažų ir stengtis, kad augalai nesiliestų vienas su kitu, tokiu atveju augalai augs greičiau, bus vešlesni, taisyklingos formos.

Drėgno substrato svarba

Chrizantemų grožiui didelę įtaką turi drėgnas substratas. Jei diena karšta, saulėta – laistykite gausiau, jei apsiniaukusi ir vėsi – pilkite mažiau vandens. Tinkamiausias vanduo – 18 – 19 laipsnių. Laistyti reikėtų taip, kad nesušlaptų lapai.

Jei šiltnamyje auginate daug chrizantemų, naudokite lašelinę laistymo sistemą. Tokiu būdu laistymo procesas užtruks trumpiau, o jūs sutaupysite ne tik laiko, bet ir pinigų. Maža to, pasitelkus šią laistymo sistemą, augalai bus vienodi, sodrių spalvų.

chrizantemaFormavimas

Vienas veiksnių, lemiančių augalų išvaizdą yra formavimas, tad norint tinkamai formuoti augalą, reikia turėti specialių žinių. Chrizantemas geriausia formuoti vasaros metu. Tam, kad chrizantemų kerelis būtų kompaktiškas, palaukite kol augalas išaugins 6 – 7 lapelius ir nugnybkite viršūnę. Vis dėlto, tai tikrai ne vienintelis momentas, kurio metu reikia patrumpinti viršūnę. Jei chrizantemas pasodinote gegužės mėnesį, per vasarą viršūnę patrumpinkite 4 – 5 kartus, jei vėliau – 2- 3 kartus.

Jei siekiate dar didesnio chrizantemų kerelių kompaktiškumo, galite naudoti augalų augimą stabdančius preparatus, dar vadinamus retardantais. Tačiau dėmesį reikia atkreipti į tai, kad skirtingų veislių chrizantemoms yra naudojami skirtingi augimą stabdantys preparatai. Jei šių gėlių neformuosite, jos augs netaisyklingai, bus nevienodos, ilgainiui žiedeliai bus mažesni.

Temperatūra

Yra keletas dalykų, kuriuos auginant chrizantemas, būtina žinoti apie temperatūrą. Visų pirma, reikia prabrėžti, jog itin aukštos temperatūros netinka šios gėlėms. Dar tik augančioms chrizantemoms idealiai tinka 15 – 17 laipsnių šiluma, o pradėjus skleistis žiedams, reikėtų palaikyti 10 – 12 laipsnių temperatūrą.

Na, o pabaigai – įdomus faktas apie chrizantemas. Pasirodo, jog chrizantemos gali būti labai naudingos jūsų sveikatai: iš jų paruošta arbata gerina regėjimą. Arbatą, paruoštą iš dviejų arbatinių šaukštelių chrizantemų žiedlapių reikėtų gerti maždaug tris savaites. Gėrimą galima pagardinti trupučiu cukraus ar medaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.