Skip to content

Echmėja (Aechmea)

echmejaEchmėjos pavadinimas kilo iš graikų kalbos – „aechme“; pakrypus ietis.  Viena iš geriausiai žinomų ir labiausiai auginamų bromeliadinių gėlių. Lapai auga glaudžiai, žiedas panašus į piltuvėlio formos vazą, į kurią tilptų nemažai vandens. Šis vandens rezervas padeda išlaikyti drėgmę. Taip pat apsaugo nuo dulkių, nešvarumų, vabzdžių, ir kitų mažų gyvių. Šalia krūmingų lapų,  augintojai nepataria stovėti, kuomet jie yra pakankamai išsišakoję.  Jų egzistavimui yra labai svarbios trąšos bei vanduo šaknims.

“Aechmea chantinii “– auga Amazonių regione. Ten gėlės auga medžiuose, labai mėgsta būti tiesioginėje saulėje.  Nepalenkiamų lapų diapazonas pereina iš šviesios žalios į beveik tamsią, visiškai juodą, raudoną spalvas.   Kai kurie augalai turi ryškų sidabrinį atspalvį. Žiedas išsišakojęs, pažiedė – orandžinė-raudona. Vaisius būna baltas arba blankiai mėlynas.

 “Aechmea fasciata” – kartais parduodamas kaip Billbergia rhodocyanea, t.y. pirmas augalas iš bromeliadinės kolekcijos.  Randamos ant medžių, kalnuose pietų Brazilijoje, su žaliais plačiais lapais bei sidabriniu atspalviu.  Dygliuotas žiedas būna rūžavas, ir pati gėlė levandinės-mėlynos spalvos. Labiausiai šaltą temperatūrą toleruojantys bromeliadiniai augalai.

Išsisšakojimai, tai gera priemonė daiginimui. Atskiriant plačius išsišakojimus, priklausomai nuo dydžio, rūšies tipo. Echmėja  „Aechmea Foster’s Favorite“ turi statų, ploną žiedą, tamsios kaštoninės spalvos. Gėlės žiedas yra žemai gėlėje ir yra koralinės, mėlynos spalvos.

Aechmea luddemanniana- kitaip įvardijama kaip “aklina skylė” auga medžiuose Meksikoje, Gvatemaloje ir  Belize. Dideli augalai, auga dvi ir viena su puse pėdos didumo su lig medžiais. Levandų gėlės auga dviejų pėdų didumo, ant pavienių stiebelių. Baltos gėlių uogos su amžiumi tampa purpurinės spalvos.

Echmėja auga gerai namų temperatūroje. Jos mėgsta filtruotą ryškią šviesą. Labiausiai mėgsta, kai jų laikymo indai, vazos visuomet būna su vandeniu.

Kambarinės gėlės auginimo sąlygos:

Šviesa: netiesioginė šviesa arba saikingas laikymas šešėlyje. Nestatyti visiškoje saulės šviesoje, bet jos geba prisitaikyti ir labai ryškioje saulės šviesoje.

Laistymas: Laikyti vandenį centriniame gėlės žiede. Dažnai keisti vandenį, kad nesiveistų bakterijos ir nemalonus kvapas.

Temperatūra: Stengtis palaikyti +13C ir didesnę temperatūrą. Jos gali išgyventi ir +7,2C temperatūroje, tačiau neilgai.

Dirvožemis: Įvairus žemių mišinys. Jos formaliai laikomos oro gėlėmis, kurių šaknys palaiko jų gyvybiškumą.

Trąšos:  Tręšti negausiai skystomis trąšomis per auginimo sezoną.

Daiginimas: Kuomet pažiedė pradedi vysti, nupjauti  šaknį.  Į naują dekoratyvinį vazoną pasodinti vis vystantį daigą. Naujas daigas gali būti persodinamas į mažą vazoną arba paliktas kartu su kita daigų grupe. Įsitikinkite, jog pasodinti daigai auga gerai – jie dažnai gali nusvirti, nes šaknys yra silpnos.

Persodinimas: Brandžios gėlės neturėtų būti persodinamos. Mažos vazoninės gėlės gali būti persodinamos į mažas talpyklas, tol kol jos yra paslankios, jas perkeliant į 4 ar 6 vazonus. Atkreipkite dėmesį, kad subrendusi Echmėja yra pakankamai  tankus augalas ir bet koks jos sujudinimas gali išversti gėlę paprastame plastikiniame vazone. Įsitikinkite, kad vazonas yra pakankamai tvirtas.

Rūšys:  Labiausiai populiariausios rūšys yra A. Chantini (A. Chantinii), dar kitaip vadinama zebrine gėle A.Faskiata (A.Fasciata) – arba urnos gėlė.  Zebrinė  gėlė, todėl, kad turi ryškius, tamsius horizontalius dryžius skersai lapų, o tuo tarpu, urnos gėlė pasižymi sidabrine-žalia lapija. Taip pat yra A.Blumenavis (A. Blumenavii), kuri yra stati ir šviesiai žalia, bei Aechmea Foster’s Favorite“ , kurios pranoksta žemus augalus savo didumu.  „Mėlynoji Tango“ (A. Blue Tango) siaurų bruožų, šviesiai žaliais lapais, su įspudingu mėlynu pažiedžiu. „Del Mar“ – maža mėlyna bromeliadinė gėlė.

Auginimo patarimai: Echmėja nesudėtingai auganti gėlė.  Viena iš svarbiausių taisyklių, stebėti ar gėlės centro žiedas pripildytas švariu vandeniu. Gėlės mėgsta augti vazoninėse mažose talpyklose su drenažu jose. Vanduo turėtų gerai pracirkuoliuoti talpoje,  paliekant šiek tiek vietos kompostui. Jei augalas gerai nesilaiko vazone, galima šalia paremti kuolu.  Nepatartina persodinti giliai į žemę, tai sunaikins augalą. Echmėja su šviesiais ar sidabriniais lapais gali palengva adaptuotis stiprioje tiesioginių saulės spindulių šviesoje bei gali sėkmingai augti vasarą būdama perkelta į Jūsų kiemą.

6 thoughts on “Echmėja (Aechmea)”

 1. labai prasau pasakykite ar ziedas nuluzes aechmejos ataugins sakneles., kai palenkiau ir iskrito ziedas. lauksiu atsakymo.aciu. irena

 2. p. Irena, tikrai achmejos žiedas neišaugins jokių šaknelių, ir pati, vadinamoji ‘mama’ achmeja jau kitą kartą nežydės, žydės tik jos išauginti ‘vaikai’ (atžalos), kurias sutvirtėjusias būtina atskirti nuo motininio augalo.

 3. Gavau dovanų šią nuostabiai žydinčią echmėją.
  Kaip laistyti,kiek ir kuo tręšti?
  Kaip išlaikyti kuo ilgiau šį nuostabiai žydintį augalą?
  Jei sulaukčiau atsakymo į šiuos man rūpimus klausimus-būčiau dėkinga.
  Pagarbiai.
  Danutė

 4. Mano Echmeja tamsiai zaliais lapais. Ziedas rozinis. Turime “vaika”, kuri reiketu atskirti, nes auga, tista lyg pasiutes – praaugo ” mama dukart. Ka daryti? Persodinti? Laukti? Pirkau ja zydincia liepos 3d.
  Padekite!
  Dovanotiems tas pats:(((
  Jurate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *