Skip to content

Kambarinės gėlės: priežiūros ypatumai (II)

Persodinimas

Kambarinių gėlių persodinimo, genėjimo ir dauginimo darbus geriausia atlikti pavasarį, kada baigiasi augalų ramybės periodas ir jie pradeda leisti ūglius.

Reikėtų pasakyti, kad ne visiems augalams kasmet reikia daugiau vietos.  Kai kurios kambarinės gėlės, pvz., sanpaulijos arba kinrožės siaurame vazonėlyje žydi gausiau negu erdvesniame. Jeigu šias gėles aktyvaus augimo laikotarpiu pasodinsite į didelį vazoną, tai vietoje puošnaus žiedyno pamatysite tik išbujojusią lapiją. Tą patį galima pasakyti ir apie svogūnines gėles, kurioms dažniausiai pakanka nedidelio vazonėlio arba gilesnės lėkštelės.  Tačiau bet kokiu atveju žemės pakeitimas persodinimo metu gėlėms bus tikrai naudingas.

Prieš pradėdami gėlių persodinimą, atsargiai išimkite iš vazono gėlę su šaknimis. Jeigu šaknys atrodo kaip susipainiojęs kamuolys, jums prireiks didesnio vazono. Jeigu šaknys nesusivijusios, atsargiai nupurtykite nuo jų senų žemių likučius, stengdamiesi nepažeisti šaknų. Vazono drenažo skylutė, kuri yra būtina, uždengiama akmenuku arba molio gabaliuku. Toliau į vazoną pilama slauoksnis drenažo (keramzito, smulkių akmenukų, plastmasės gabaliukų, šakelių), sluoksnis žemių, ant viršaus centre įstatomas augalas. Žemė užpilama tolygiai iš visų pusių ir apspaudžiama (suplojama). Siekiant sumažinti drėgmės išgaravimą, žemės paviršių patariama pridengti keramzito sluoksniu, smulkiais akmenėliais arba samanomis.

Kodėl būtina keisti žemę gėlių vazonėlyje? Reikalas tas, jog vanduo, skirtas gėlių laistymui, miestų vandentiekiuose, kaip taisyklė, yra per daug kietas, o tai neišvengiamai sukelia per didelę žemės mineralizaciją. Tai matyti išoriškai – ant  žemės paviršiaus ir vazono sienelių atsiranda balkšvai gelsvas pelėsis. Esant tokiam pelėsiui augalai blogiau vystosi, sumenksta jų dekoratyvumas. Tam, kad būtų kiek įmanoma ilgiau išvengta būtinybės persodinti augalą, stenkitės gėlių laistymui   naudoti filtruotą, lengvai oksalatais parūgštintą vandenį.

Kas dėl žemės sudėties vienam ar kitam augalui, tai šiuo metu galima pasirinkti iš plataus asortimento pačių įvairiausių dirvožemio mišinių, skirtų įvairiems augalams. Būtina tik išsirinkti tą mišinį, kuris pagal pavadinimą skirtas jums reikalingo augalo persodinimui. Taip pat galima įsigyti ir universalų žemių mišinį, kurį galima panaudoti kaip pagrindą ruošiant reikalingą žemę, pridedant į ją samanų arba smėlio arba panaudoti tą mišinį tiesiogiai kaip jau gatavą žemę, priklausomai nuo augalo rūšies.

Reikėtų nepamiršti, kad stambiagrūdis balkšvas smėlis gali turėti didelį kiekį kalkių, ko nepasakytume apie smulkų gelsvą smėlį. Tuo tarpu dauguma kambarinių augalų geriau vystosi rūgščiose žemėse. Augalams, kurie blogai toleruoja per didelę drėgmę, tikslinga į žemę pridėti anglies – ji sugeria nereikalingą drėgmę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *