Skip to content

Ripsalis

ripsalis1
Rhipsalis capilliformis

Ripsalis (lot. Rhipsalis) priklauso kaktusinių šeimos augalų grupei. Ripsalis yra epifitinis kaktusas, savo išore neatitinkantis įprasto kaktuso aprašymo. Todėl gėlininkui mėgėjui sunku priskirti ripsalį kaktusams, o dėl to dažnai pasitaiko šio augalo priežiūros klaidų.

Gamtinėmis sąlygomis ripsalis auga Afrikoje, Pietų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Tropiniuose atogrąžų miškuose augalai dažniausiai randami ant drėgnų medžių kamienų ar uolų, rečiau auga tiesiog ant žemės.

Ripsalio priežiūra

Laikymo vieta. Ripsalį reikia laikyti vidutinėje arba vėsesnėje oro temperatūroje, +18° C – +20° С. Žiemą augalą reikia laikyti vėsiai: minimali temperatūra – +10° С, maksimali – +15° С.

Apšvietimas. Laikyti ripsalį reikia šviesioje vietoje, ypač žiemą. Tačiau augalą reikia apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Ripsalis puikiai auga ir vystosi prie rytinės arba vakarinės pusės langų.

Laistymas. Pasirodžius ripsalio pumpurams, nuo kovo iki rugsėjo vidurio augalas laistomas gausiai. Žemė visada turi būti drėgna. Vėliau laistymas pamažu retinamas. Žiemą jis būna labai apribotas, tuo pačiu neleidžiant žemei visiškai perdžiūti.

ripsalis2
Rhipsalis Cereuscula (Ryžinis kaktusas)

Oro drėgmė. Būtina periodiškai apipurkšti ripsalio lapus.

Tręšimas. Ripsalis tręšiamas specialiomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis kaktusams. Tai reikia daryti kartą per dvi savaites nuo balandžio iki rugpjūčio.

Persodinimas. Augalas persodinamas jam pražydėjus. Vazonas turi būti negilus. Žemių mišinys persodinimui: velėnos žemė,  lapinė žemė, durpinė žemė, smėlis, šiek tiek plytų duženų (1:1:1:1). Ant vazono dugno būtina padėti gerą drenažą. Taip pat persodinimui galima naudoti  pirktinę žemę kaktusams.

Dauginimas. Ripsalis dauginamas auginiais ir sėklomis. Paprastai ripsalio auginiai įsišaknija lengvai, bet kuriuo metų laiku. Nupjovus auginius, juos reikia šiek tiek padžiovinti, po to įstatyti juos į drėgną žemę. Iš viršaus juos galima pridengti stiklainiu, nepamirštant laikas nuo laiko pravėdinti.

Žydėjimas. Ripsalis žydi, baigiantis žiemai ar prasidedant pavasariui. Jeigu augalas bus tinkamai prižiūrimas, savo žiedais gali nudžiuginti ne vieną kartą per metus.

Tačiau kaktusas gali ir visai nepražysti. Tuomet reikėtų atkreipti dėmesį, į kaktuso augimo sąlygas: ar augalas gauna pakanka šviesos, maisto medžiagų, ar yra tinkamai laistomas vandeniu. Gali įvykti ir taip, kad kambarinis ripsalis suformuoja ir numeta pumpurus. Taip gali įvykti dėl įvairių priežasčių: apžiūrėkite, gal pradėjo pūti šaknys, gal vazone esanti žemė yra per sausa, gal augalą perkėlėte į kitą vietą, ar kiti kokie tai netikėti pasikeitimai, sudrumstę augalo ramybę.

Ripsalių rūšys

Rhipsalis cereuscula. Ši rūšis yra viena iš populiariausių tarp gėlių augintojų. Trumpi ir ploni ūgliai, augantys skirtingomis kryptimis ir keliomis pakopomis, sukuria vešlų nėrinį. Ilgi, pagrindiniai stiebai yra lenktos formos. Baltų žiedų skersmuo gali siekti apie 20mm. Kambario sąlygomis šos rūšies augalai žydi gana retai.

Rhipsalis pilocarpa. Šis epifitinis sukulentas turi stambesnius ir stipresnius, nesmarkiai besišakojančius stiebus. Paviršius padengtas šviesiai geltonos spalvos plaukeliais. Augalas, augantis tinkamomis sąlygomis, gali pražysti iki trijų kartų metuose. Kvepiantys balkšvai geltoni žiedai gali siekti iki 2,5 cm. Gali suformuoti tamsiai raudonos spalvos vaisius.

Rhipsalis cassutha arba dar vadinamas ripsaliu tuščiavaisiu. Ploni, nukarę ūgliai, kurių ilgis gali siekti iki trijų metrų. Ūglius sudaro daug segmentų, kurių kiekvieno ilgis gali būti 3–50 cm. Žydi smulkias žiedais, virstančiais į agrastus panašias uogas.

Rhipsalis cashero. Augalas pasižymi savo ilgais ir gana storais lapų stiebais. Cashero panašus į Cassutha tik augalas yra mažesnis. Taip pat puikus dekoratyvinis pakabinamas augalas. Augalui patiks gerai apšviesta, bet be tiesioginės saulės spindulių vieta ir nedaug vandens.

Rhipsalis capilliformis. Šis epifitinio augalo ūgliai gali siekti apie 1,2 m. Kartais gali pražysti daugeliu mažų balkšvų žiedelių.

Rhipsalis burchellii. Šis augalas taip pat auginamas kambario sąlygomis. Jo pirminiai ūgliai yra iki 0,6m ilgio. O galiniai ūgliai yra apie 0.6cm, o skersmuo siekia ne daugiau kaip 2mm.

Rhipsalis Baccifera. Taip pat žinomas kaip uoginis ripsalis. Šviesiai žali, pakabukus primenantys stiebai, gali užaugti iki 4.5 m ilgio, todėl augalas dažnai tampa patraukliu kambariniu pakabinamu augalu. Šis ripsalis laikas nuo laiko pražysta gelsvai žalsvai baltais žiedeliais ištisus metus. Žiedams nužydėjus, susiformuoja nedidelės baltos uogos.

1 thought on “Ripsalis”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *