Skip to content

Oro drėgmės svarba kambarinėms gėlėms

Oro drėgmė – vienas iš svarbiausių kambarinių gėlių priežiūros komponentų, kuriam dažnai neskiriama pakankamai dėmesio. Juk daugelio kambarinių gėlių tėvynė yra būtent  atogrąžų miškai, todėl kambarinės gėlės labai kenčia dėl sauso mūsų butų ir namų oro, ypač šildymo laikotarpiu, kai yra įjungiamas centrinis šildymas. Pažvelkime į kai kuriuos požymius, bylojančius apie oro drėgmės stoką, ir sužinokime, kaip padidinti oro drėgmę savo namuose.

Augalai ne tik valo orą nuo įvairių kenksmingų priemaišų, augalų lapai taip pat išgarina vandenį ir tokiu būdu  padidina oro drėgmę, darydami patalpų klimatą palankesnį gerai žmogaus savijautai.

Suprantama, patalpų klimatui pagerinti pirmiausia reikia panaudoti tokius kambarinius augalus, kurie gali išskirti pakankamą drėgmės kiekį.  Pavyzdžiui, paimkime tsiperusą, kuris sugeria apie litrą vandens per dieną. Šis augalas įsisavina tik 2 proc. šio skysčio, o likusią vandens dalį tiesiog išgarina. Jeigu patalpoje sukurtumėte kambarinių gėlių sodelį su vandens telkiniu, oro drėgmė padidėtų dar labiau, o patalpų klimatas taptų dar palankesnis.

Kai trūksta oro drėgmės

Labai daug kambarinių augalų pripratę prie drėgnesnio oro, negu prie to, koks yra mūsų namuose. Todėl jie iš esmės kenčia dėl oro drėgmės stokos, o ne dėl jos pertekliaus.

Sausame ore augalai pradeda garinti drėgmę per žioteles ant lapų, kur yra susikaupę daugiau vandens, tokiu būdu sutrinka jų vandens balansas:

•    susiraukšlėja arba susisuka lapai;
•    sudžiūsta lapų galai;
•    nevisiškai išsivysto jauni lapai;
•    neišsiskleidžia pumpurai arba nukrenta neišsiskleidę;
•    jeigu kambaryje per daug sausas oras, itin dažnai augalus pažeidžia kai kurie kenkėjai.

Kaip padidinti oro drėgmę

Apipurškimas. Šis paprastas ir veiksmingas būdas  padeda  padidinti oro drėgmę  arčiausiai augalų. Apipurkšti  kambarinius augalus geriausia rytais, kad per dieną lapai pradžiūtų. Tam reikia panaudoti minkštą vandenį, tada ant lapų neliks kalkių. Jeigu ant augalų lapų krenta tiesioginiai saulės spinduliai, tada apipurkšti augalo negalima, nes vandens lašai pasitarnauja kaip lęšiai, ir augalas gali nudegti. Kai kurių  kambarinių augalų negalima apipurkšti vandeniu, nes ant žiedų ir lapų gali atsirasti  puvinio dėmės. Apipurškimą nelabai mėgsta gloksinija, sanpaulija, streptokarpas,  primulė, begonija ir  dvispalvis kaladis.

Pagalbinės drėkinimo priemonės. Veiksmingai oro drėgmę gali padidinti elektriniai oro drėkintuvai. Šie prietaisai išpurškia į aplinką mažus vandens lašus, kurie tuojau pat išsisklaido ore ir nenusėda ant kambarinių augalų, kilimų ir baldų.

Jeigu jūs sudarysite galimybę, augalai patys galės sau padėti. Paprasčiausiai sugrupuokite juos taip, kad augalai, kurie išgarina daug drėgmės atsidurtų šalia tų augalų, kuriems būtina didelė oro drėgmė.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *