Skip to content

Kambarinių gėlių priežiūra: ką būtina žinoti apie valymo rutiną? Patarimai, kaip tai padaryti efektyviai ir greitai

Kambarinių gėlių priežiūra. kambarinių gėlių valymas

Augalai ne tik puošia namus, bet ir gerina patalpų oro kokybę, todėl kambarinių gėlių priežiūra yra svarbi ne tik jų grožiui, bet ir sveikatai. Vienas iš esminių priežiūros aspektų – tai tinkamas augalų valymas. Dulkės ir nešvarumai, susikaupę ant lapų paviršiaus, trukdo augalams tinkamai atlikti fotosintezės procesą, o tai gali paveikti jų augimą ir sveikatą. Reguliarus valymas ne tik padeda išlaikyti augalų grožį, bet ir užtikrina jų ilgalaikę gerovę bei atsparumą ligoms.

Kambarinių gėlių priežiūra: kodėl augalai turi būti švarūs?

Tinkama kambarinių gėlių priežiūra turi įtakos jų augimui. Kaip teigia V. Hayes, kambarinių augalų priežiūros specialistė: „labai svarbu valyti dulkes nuo kambarinių augalų, nes tai gali padėti pagerinti jų bendrą sveikatą ir išvengti tokių kenkėjų, kaip amarai ir erkės, vystimosi.“ Specialistė pamini, kad kenkėjai gali slėptis dulkėse, to pasekoje, dažnai jie lieka nepastebimi tol, kol neapninka viso augalo.

Kambarinių gėlių priežiūra: ką būtina žinoti apie valymo rutiną? Patarimai, kaip tai padaryti efektyviai ir greitai

Jai antrina ir sodininkystės specialistas J. Hancock, teigdamas, kad reguliarus dulkių valymas yra bene svarbiausias darbas, kurį galite atlikti rūpindamiesi kambarinių gėlių priežiūra. Specialistas priduria: „Bet koks dulkių sluoksnis, susikaupęs ant lapų paviršiaus, veikia kaip filtras, sumažindamas lapams prieinamos šviesos kiekį.“

Jei jums smalsu, kiek dulkių reikia, kad kambariniai augalai būtų paveikti, J. Hancock sako, kad storas dulkių sluoksnis ant lapų yra toks, kuriame galėtumėte užrašyti savo vardą. Pasak specialisto, laikui bėgant, dulkės gali pradėti užkimšti mažas augalų poras, kuriomis jie kvėpuoja ir taip sutrikdyti augalo augimą ir vešėjimą.

Ką verta žinoti prie pradedant valyti kambarinius augalus?

Valant kambarinių augalus lapus, svarbu nepamiršti pašalinti dulkes ir nešvarumus tiek nuo apatinės lapų pusės, tiek nuo stebų. Nors, ant pastarųjų, nesusikaups tiek daug dulkių, kiek ant lapų, to reikia, kad kambariniai augalai būtų laimingi jūsų namuose. Taip pat svarbu prisiminti, kad valydami kambarinius augalus naudotumėte kambario temperatūros vandenį. Naudojant šaltą vandenį, ant lapų paviršiaus lieka vandens dėmių, o naudojant per karštą vandenį, kambariniai augalai gali patirti šoką, taip pat, galite pažeisti jų šaknis.

Kambarinių gėlių priežiūra: ką būtina žinoti apie valymo rutiną? Patarimai, kaip tai padaryti efektyviai ir greitai

Valymo priemonės ir kambariniai augalai: populiariausi pasirinkimai

  • Drėgna šluostė. Suvilgykite minkšto audinio šluostę vandeniu ir prilaikydami augalą ranka, švelniai nuvalykite lapą, sekdami gyslomis iki pat krašto. Nepamirškite nuvalyti abiejų lapo pusių.
  • Dažų teptukas. Minkšti ir lankstūs teptuko šereliai švelniai nuvalys dulkes iš įdubimų ir griovelių, esančių nelygiame lapų paviršiuje. Šepetėlis gana neskausmingai praslysta pro ilgus dyglius ir spyglius, kad nuvalytų didelių kaktusų paviršių. Jis taip pat tiks valyti ir netaisyklingos formos ar trapesnius lapus, kurie nuo per didelio spaudimo suplyštų. Valydami kambarinių augalų lapus teptuku, pasirinkite jį pagal augalo dydį. Pamerkite šerelių galą į vandenį ir „nudažykite“ augalą pagal natūralią lapų formą.
  • Medvilninės pirštinės. Jei pastebėjote, kambariniai augalai, turintys minkštus, paslankius, vidutinio dydžio lapus, juos sunkiau nuvalyti. Norėdami sutaupyti laiko, galite išbandyti jų valymą su trikotažinėmis pirštinėmis. Užsidėkite pirštines ir sudrėkinkite pirštų galiukus vandeniu. Pradėkite nuo augalo apačios ir suimkite abu priešingus lapus, trindami priekinę ir galinę lapų puses. Kai šie lapai bus švarūs, pereikite prie kito rinkinio, toliau ir aukštyn, kol pasieksite stiebo viršūnę.
  • Kojinės. Jei neturite medvilninių pirštinių, galite panaudoti ir seną porą kojinių. Užsidėkite jas, kaip pirštines ir galite pradėti valyti. Kojinės idealiai tinka valyti augalus ilgais ir linijiniais lapais bei standžiais ir aukštais, kaip kad sansevjera. Valydami pradėkite nuo pagrindo, lengvai paspauskite ir nuvalykite kiekvieną lapą išilgai.
  • Dantų šepetėlis. Dantų šepetėlis su minkštais šereliais gali būti universali kelių rūšių augalų valymo priemonė. Juo galite valyti augalų lapus, kurie turi purią ar plaukuotą tekstūrą, pvz., sanpaulijas arba storus ir mėsingus sukulentų lapus. Naudodami dantų šepetėlį, galite lengvai įspausti šerelius į tarpus, kur lapai persidengia, ir išvalyti dirvožemį bei kitas įstrigusias šiukšles.
  • Ausų krapštukas. Kaktusai yra vieni įnoringiausi kambarinių augalų, todėl jų valymas nuo dulkių, gali tapti rimtu išbandymu. Neleiskite, kad aštrūs spygliukai atgrasytų jus nuo kaktusų švarinimo. Tiesiog pamirkykite ausų krapštuką vandenyje ir šis padės ne tik veiksmingai nuvalyti dulkes, bet išvengsite aštrių spyglių dūrių.
  • Dailininko teptukas. Šis netradicinis valymo įrankis gali pagelbėti išvalyti įvairias pūkuotas daleles, kurias sugauna ir sulaiko susitelkę kaktusų spygliai. Nebijokite būti šiek tiek agresyvūs. Naudokite standesnį teptuką ir greitais šluojamaisiais judesiais išstumkite sunkiai įveikiamas dulkes.
  • Lapų purškimas vandeniu. Tai geriausias ir greičiausias būdas valyti tropinius kambarinius augalus, kurių kiekvieną lapą atskirai nuvalyti būtų per daug varginantis darbas, pvz., paparčius ir palmes. Rekomenduojame, visų pirma, augalus sudėti į kriauklę, juos švelniai nupurkšti vandeniu. Tuomet, leisti lapams šiek tiek nudžiūti ir tik tada grąžinkite juos į įprastas vietas.
  • Dušas vonios kambaryje. Iš visų būdų, kaip nuvalyti dulkes nuo augalų, ši procedūra duše yra ikslingiausia, norint vienu metu nuvalyti galybę lapų. Surinkite didžiausius turimus kambarinius augalus ir pastatykite juos palei vonios ar dušo kabinos dugną. Švelniai nuliekite vandeniu, o pradžiūvus, grąžinkite į jiems įprastas vietas.

Atmintinė apie lapų blizginimą

Daugelio kambarinių augalų lapai yra natūraliai blizgantys, todėl po gero valymo valymo, jie atrodys dar geriau. Specialistai nepataria naudoti specialių lapų blizgesio produktų ir tam yra kelios priežastys.

  • Dažnai pagamintos iš aliejaus ar vaško, lapų blizgesio priemonės gali užkimšti mikroskopines augalo lapų poras. Tam, kad vyktų fotosintezė, šios poros turi kvėpuoti, kad galėtų keistis deguonimi ir CO2. Pakankamai riebiai padengus lapus blizgesiu, lapai negali tinkamai vykdyti fotosintezės ir galiausiai nukenčia augalo sveikata.
  • Aliejai yra lipnūs. Lapų blizgesio produktai pritrauks daugiau dulkių prie jūsų augalų lapų.
  • Net muilas gali sulipdyti mikroskopines augalų poras, todėl, jei naudojate bet kokią priemonę augalams valyti, būtinai gerai nuplaukite lapus vandeniu.

Šaltiniai:
https://thestem.co.uk/plant-academy/plant-blog/the-importance-of-cleaning-plant-leaves
https://www.bobvila.com/articles/3-good-reasons-to-dust-your-houseplants-and-how-to-do-it

Autorė Germantė Gedvilė.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *