Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Kalija yra vienas iš tų augalų, kurie nepalieka abejingų. Jos elegantiška išvaizda ir paprasta priežiūra pavertė ją populiariu augalu tiek namų interjere, tiek sodo dekoracijose. Be savo grožio, kalija turi turtingą simboliką – ji reiškia tyrumą, garbę, grožį ir net atgimimą. Nors šis augalas kilęs iš Afrikos, šiandien jis vertinamas visame pasaulyje ir dažnai tampa ypatingų progų puošmena.

Straipsnyje pasidomėsime, kaip auginti kaliją namuose bei supažindinsime su keliomis populiariausiomis kalijos rūšimis ir veislėmis, kurios nustebins savo spalva.

Kalija: išvaizda ir paplitimas

Kalijos (Zantedeschia) yra kilusios iš Pietų Afrikos, kur natūraliai auga pelkėtose ir drėgnose vietovėse. Afrikos klimato sąlygos – šiltos ir drėgnos – yra idealios šiam augalui. Ten kalijos dažnai aptinkamos natūraliose pievose, upių pakrantėse ir pelkėse, kur jos žydi visus metus.

Dėl savo grožio ir universalumo kalijos buvo įvežtos į įvairias pasaulio šalis. Jos tapo itin populiarios tiek tropinio, tiek vidutinio klimato regionuose. Europoje ir Šiaurės Amerikoje kalijos dažniausiai auginamos kaip kambariniai ar sezoniniai sodo augalai, o šiltuose regionuose – kaip daugiamečiai.

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Kalijos išvaizda yra tikrai išskirtinė. Pagrindinis jos bruožas – didelis, piltuvo formos žiedas, vadinamas papėdlapis. Šis struktūrinis žiedas apsupa centrinę žiedyno burbuolę, kuri iš tiesų yra tikroji augalo žiedų vieta. Papėdlapio spalva gali būti labai įvairi – nuo klasikinės baltos iki ryškiai geltonos, oranžinės, raudonos, rožinės ar net sodriai violetinės. Kai kurios veislės pasižymi netgi kelių spalvų deriniais.

Kalijų lapai taip pat labai dekoratyvūs. Jie yra tamsiai žali, dažnai su subtiliomis baltomis dėmelėmis, ir puikiai kontrastuoja su žiedais. Lapų forma primena strėlės antgalį, o tekstūra yra glotni ir blizgi. Augalo aukštis gali svyruoti nuo 30 iki 100 cm, priklausomai nuo rūšies ir auginimo sąlygų.

Lietuvoje kalijos auginamos kaip kambariniai augalai arba sezoniniai sodo akcentai. Šis augalas puikiai dera interjere, nes jo elegantiškas žydėjimas suteikia prabangos įspūdį. Vasaros mėnesiais kalijas galima auginti lauke, balkone ar terasoje, tačiau rudenį jas būtina perkelti į šiltas patalpas, nes jos yra jautrios šalčiui.

Kalijų rūšys ir veislės

Kalijų gentis apima apie 8 rūšis ir daugybę veislių, kurios skiriasi žiedų spalva, dydžiu ir augimo ypatybėmis. Populiariausios rūšys yra:

  1. Etiopinė kalija (Zantedeschia aethiopica) – labiausiai paplitusi rūšis, turinti baltus žiedus ir sodrius žalius lapus.
  2. Elioto kalija (Zantedeschia elliottiana) – ryškių geltonų žiedų savininkė.
  3. Rausvoji kalija (Zantedeschia rehmannii) – subtiliai rožiniai papėdlapiai ir siauresni lapai.
  4. Dėmėtoji kalija (Zantedeschia albomaculata) išsiskiria savo baltai dėmėtais lapais bei baltos arba kreminės spalvos papėdlapais.
Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Populiarios kalijų veislės:

  • ‘Captain Romance’: rožiniai žiedai, suteikiantys romantišką nuotaiką.
  • ‘Black Star’: tamsiai violetiniai, beveik juodi žiedai.
  • ‘Sunshine’: šviesiai geltoni žiedai, primenantys saulės spindulius.

Kalijos auginimas: tinkama vieta, dirva ir kiti ypatumai

Kalija – elegantiškas ir lengvai auginamas augalas, tačiau jos grožis atsiskleidžia tik tinkamai pasirūpinus. Šiai gėlei reikia šviesios vietos, derlingos dirvos ir tinkamo drėgmės balanso. Tinkamai prižiūrimos, kalijos džiugins ne tik įspūdingais žiedais, bet ir dekoratyviais lapais.

Tinkama vieta. Kalijai patinka šviesios ir šiltos vietos, tačiau tiesioginė saulė gali pakenkti jos lapams ir žiedams. Geriausia ją statyti ant palangės rytinėje arba vakarinėje pusėje, kur augalas gaus pakankamai šviesos, bet nebus veikiamas intensyvių saulės spindulių. Optimali temperatūra yra 18–25 °C šilumos.

Dirva ir vazonas. Kalija mėgsta purią, drėgmę sulaikančią, tačiau gerai drenuojančią dirvą. Rekomenduojama naudoti dirvožemio mišinį, praturtintą durpėmis ar kompostu. Vazonas turėtų būti erdvus, su skylutėmis apačioje, kad vanduo galėtų lengvai nutekėti.

Šviesa. Kalijos gimtinė – Afrikos žemynas, tad nenuostabu, jog augalas reikalauja ryškios šviesos. Tačiau tiesioginės saulės šviesa kalijai taip pat netinka. Jai reikalinga išsklaidyta šviesa. Jei šviesos nepakanka, augalas gali nustoti žydėti. Žiemos mėnesiais patariama naudoti papildomą apšvietimą.

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Tolesnė kalijos priežiūra

Laistymas yra svarbus, nes kalijoms reikia drėgnos, bet nepermirkusios dirvos. Vasarą augalas laistomas dažniau, tačiau žiemą, kai jis pereina į ramybės būseną, laistymą reikėtų sumažinti. Įprastai laistoma, kai pradžiūsta viršutinis dirvos sluoksnis. Ypač žiemą reikėtų vengti perlaistymo, nes tai gali sukelti šaknų puvinį.

Tręšimas. Augimo ir žydėjimo laikotarpiu (pavasarį ir vasarą) kalijas reikėtų tręšti kas dvi savaites specialiomis trąšomis žydintiems augalams. Ramybės metu kalijos netręšiamos.

Žydėjimas. Kalijos žydi nuo pavasario iki rudens. Norint paskatinti žydėjimą, būtina užtikrinti tinkamą šviesos, šilumos ir maistinių medžiagų balansą. Poilsio periodu (žiemos mėnesiais) svarbu sumažinti laistymą ir leisti augalui pailsėti, nes tai skatina jį kaupti energiją būsimam žydėjimui. Pašalinus peržydėjusius žiedus, augalas gali nukreipti daugiau energijos naujiems žiedams formuoti.

Atramos. Kai kurioms aukštesnėms kalijų veislėms gali prireikti atramų, kad žiedai išlaikytų vertikalią padėtį.

Persodinimas. Kalijas rekomenduojama persodinti kartą per metus, geriausia ankstyvą pavasarį, kai pasibaigia jų poilsio laikotarpis. Persodinant svarbu pakeisti seną dirvožemį šviežiu, derlingu ir vandeniui laidžiu substratu, nes laikui bėgant žemė praranda maistines medžiagas. Jei pastebima, kad šaknys išaugo vazoną arba augalas atrodo nusilpęs, rekomenduojama persodinti kaliją anksčiau. Be to, šakniagumbiai gali būti padalinti dauginimui, o persodinimas užtikrina daugiau vietos jų augimui.

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Kas kenkia ir „nepatinka“ kalijai?

Kalijos yra jautrios tam tikroms sąlygoms, todėl reikia jų vengti, norint išlaikyti augalo sveikatą ir grožį:

  • Pirmiausia, šie augalai nemėgsta staigių temperatūros svyravimų, nes tai gali sukelti streso simptomus.
  • Be to, perlaistymas yra ypač pavojingas, nes jis gali lemti šaknų puvinį.
  • Kalijos taip pat nemėgsta sauso oro, kuris gali sukelti lapų džiūvimą ir augimo sulėtėjimą. Todėl pakankamam drėgmės kiekiui išlaikyti reguliariai nupurkškite kaliją minkštu, kambario temperatūros vandeniu.
  • Galiausiai, tiesioginė saulės šviesa gali sudeginti jų lapus, todėl svarbu pasirūpinti, kad augalas būtų apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių.

Kalijos dauginimas: kaip dauginti sėkmingai?

Kalijos dažniausiai dauginamos dviem būdais: šakniagumbiais ir sėklomis:

  1. Paprasčiausias ir greičiausias būdas – šakniagumbių dalijimas, kuris atliekamas pavasarį persodinant augalą. Atsargiai atskirkite šakniagumbio dalis taip, kad kiekvienoje jų liktų bent viena gyvybinga akutė, ir pasodinkite į atskirus vazonus su derlingu, drėgnu substratu. Šakniagumbiams įsitvirtinti reikalinga pastovi šiluma ir drėgmė, todėl pirmosiomis savaitėmis rekomenduojama uždengti vazoną plėvele, kad būtų sukurtas šiltnamio efektas.
  2. Kalijas galima dauginti ir sėklomis, tačiau šis metodas yra ilgesnis ir reikalauja daugiau kantrybės. Sėklos sėjamos į drėgną, lengvą substratą ir laikomos šiltoje vietoje, kur temperatūra nenukrenta žemiau +20 °C. Daigeliai pasirodo per kelias savaites, tačiau taip padaugintos kalijos žiedų sulauksite tik po kelių metų.

Svarbu, kad naujai pasodinti šakniagumbiai nebūtų perlaistomi – drėgmės perteklius gali sukelti puvinius. Pasirūpinę tinkamu dirvožemiu, šviesa ir drėgme, galėsite lengvai padauginti šį elegantišką augalą ir džiaugtis jo grožiu.

Kalijos kenkėjai ir ligos

Kalijas dažniausiai puola amarai, tripsai ir voratinklinės erkutės. Kovoti su jais galima naudojant muilo tirpalą arba insekticidus. Tarp ligų taip pat dažnai pasitaiko šaknų puvinys, kurį sukelia perlaistymas, ir grybelinės infekcijos.

Kalija – kilmingas elegancijos simbolis jūsų kambaryje. Kaip ja pasirūpinti, kad žydėtų ir žavėtų?

Kalija – elegancija, slepianti nuodus

Auginant kaliją (ypač jei turite vaikų ar augintinių), reikia žinoti, jog kalijos yra nuodingos – visos jų dalys, ypač gumbai, turi kalcio oksalatų, kurie gali sukelti stiprų dirginimą nurijus ar įvykus sąlyčiui su oda. Tačiau tinkamai laikomos, jos yra visiškai saugios kaip dekoratyviniai augalai.

Įdomu tai, jog Afrikoje, kur kalijos auga natūraliai, jų šakniastiebiai yra naudojami maistui. Tiesa, tik termiškai apdoroti, nes žali nuodingi dėl kalcio oksalatų. Vis dėlto šito nerekomenduojame išbandyti namuose – rizika suklysti pernelyg didelė.

Kalija yra augalas, reikalaujantis ypatingai daug dėmesio, tačiau suteikiantis neįkainojamą grožį ir jaukumą. Jos tinkamos tiek patyrusiems, tiek pradedantiesiems augalų mylėtojams! Telieka išsirinkti sau labiausiai patinkančią veislę.

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/kalija/
  2. https://greg.app/calla-lily-indoor-care/
  3. https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/hpgen/indoor-calla-lilies.htm
  4. https://www.gardendesign.com/flowers/calla-lilies.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *