Šių augalų tėvynė yra Kinija, čia jie pradėjo augti dar 2 000 metų per. Kr. Ir buvo vadinami pun – čing. Būtent kinai išvystė šių miniatiūrinių medelių auginimo meną ir jį pavadino pun – sai. Vis dėlto, dabartinis šio augalo pavadinimas yra kilęs iš Japonijos ir reiškia mažą augalą (sai) konteineryje (bon).
Dauguma bonsų neužauga didesni nei 1 metro, tačiau šių medelių augintojai labai vertina tuos, kurių aukštis siekia 30 centimetrų. Šie medeliai yra genėjami bei formuojami pagal specialią techniką, taip, kad primintų gyvos gamtos prototipą. Dėmesį verta atkreipti į tai, jog nei lapų, nei žiedų nepavyks proporcingai suformuoti iki atitinkamų matmenų. Išskiriama ir dar viena bonsų kategorija – tai bonsai, kurie užauga iki 10 centimetrų. Tačiau šių bonsų nepatariama rinktis tiems, kurie neturi specialių įgūdžių. Tam, kad galėtumėte tinkamai užauginti šios rūšies bonsus prireiks specialių žinių, ypatingumo kruopštumo, atidumo.
Nepaisant to, kokį bonsą augintumėte, svarbiausias uždavinys yra išgauti tinkamą medelio formą, kuri pabrėžtų amžių, atskleistų augalo grožį ir charakterį. Bonsų auginimas – tai menas, kuris reikalauja ne tik žinių ir įgūdžių, bet ir subtilumo, atidumo, kruopštumo, puikaus skonio ir laiko. Svarbiausi dalykai, kurie yra reikalingi norint užauginti gražų medelį yra tinkamas parinktas dirvožemis, priežiūra bei laistymas. Anot specialistų, joks bonsas nebus laikomas tikru bonsu tol, kol nebus pasodintas į specialų konteinerį.
Kalbant apie bonsų priežiūrą vienas svarbiausių dalykų į kurį reikėtų atkreipti dėmesį yra tas, bonsų augimo paskirtis – ar jis yra skirtas auginimui lauke ar auginimui kambaryje. Specialistų teigimu, idealiausios sąlygos bonsų auginimui yra augimas lauke, subtropiniame klimate. Kalbant apie mūsų krašto klimatines sąlygas, reikia pasakyti, jog bonsai puikiai jausis lauke šiltuoju metu laiku, tačiau orams atvėsus juos reikia laikyti šiltoje, reguliariai vėdinamoje patalpoje. Vis dėlto, jei bonsą laikysite lauke, parinkite tokią vietą, kurioje jis negalėtų peršlapti ir būtų apsaugotas nuo skersvėjų.
Dar vienas veiksnys, susijęs su bonsų priežiūra yra laistymas. Labai svarbu, kad augalas nebūtų perlaistomas, kadangi dėl per didelės drėgmės augalas gali pradėti pūti. Medeliui pradėjus pūti jį išgelbėti bus labai sudėtinga.
Auginti įvairius tiek kambarinius, tiek lauko augalus dažniausiai nebūna labai brangu – pakanka reguliariai patręšti tinkamomis trąšomis. To negalima pasakyti apie bonsus, jų auginimas nėra pats pigiausias užsiėmimas. Tam, kad bonsus galėtumėte tinkamai prižiūrėti prireiks specialių įrankių bonsų karpymui, genėjimui, formavimui, lapų dailinimui bei šakelių karpymui. Taip pat gali prireikti specialių lazdelių šaknų valymui bei vaistų. Jei bonsas bus netinkamai prižiūrimas, gali atsirasti žaizdelių, kurias užgydyti padės speciali pasta. Anot specialistų, visų įrankių ir priemonių įsigyjimas gali kainuoti net kelis tūkstančius, taigi tinkamai įvertinkite šias išlaidas.
Bonsų auginimui idealiai tiks skroblai, kadagiai, liepos, ąžuolai, kukmedžiai, pušys, maumedžiai, tad pasirinkti tikrai yra iš ko.
Bonsai yra ilgaamžiai – tinkamai prižiūrimi augalai gali išgyventi net iki 360 – 400 metų.
Apibendrinant galima teigti, jog šie medeliai pareikalaus iš jūsų nemažai laiko sąnaudų, žinių bei specialių įgūdžių, tad prieš nuspręsdami auginti bonsus, nepatingėkite paieškoti papildomos informacijos ar pasikonsultuoti su tais žmonėmis, kurie jau turi patirties šioje srityje.