Šios nuostabios gėlės yra kilusios iš Viduržiemio regiono šalių. Ciklamenai yra vienos populiariausių žiemą žydinčių raktažolinių šeimos vazoninių gėlių. Šių augalų populiarumą įrodo ir tai, jog Vokietijoje ciklamenų yra užauginama apie 20 milijonų egzempliorių. Tuo tarpu, ciklamenai mūsų šalyje nėra tokie populiarūs: pastaraisiais keletą metų šių augalų yra užauginama po 5 000 egzempliorių. Jei tinkamai prižiūrėsite šį augalą jis jūsų namus puoš ilgus namus, žydėdamas po keletą mėnesių per metus. Gėlininkai taip pat laikosi nuomonės, jog tikrąjį šių gėlių grožį galima pamatyti tik po kelerių metų kruopščios priežiūros. Puošniausiomis ciklamenų veislėmis yra pripažintos Barock ir Rokoko. Šių veislių ciklamenai yra dvispalviai, pilnaviduriais žiedais. Standartinių veislių ciklamenai užauga iki 30 centimetrų, o žemaūgiai iki 15 centimetrų. Vos tik nusipirkę ciklameną, būtinai jį panardinkite iki pusės į minkštą šiltą vandenį ir palaikykite 20 minučių.
Anot mokslininkų, ciklamenai valo orą, spinduliuoja džiaugsmą ir ramybę, teigiamai veikia žmogaus nuotaiką.
Geriausias dirvožemis šiems augalams yra purus ir derlingas substratas, taip pat tinka velėninės, lapinės, kompostinės žemės bei smėlio mišinys. Kaip ir daugelis augalų, ciklamenai nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, vėsa ir truputis drėgmės – viskas ko reikia ciklamenams. Ciklamenus reikėtų laistyti kas antrą dieną, tačiau nepilti vandens ant gumbo, jei ciklamenus laistysite kasdien, gali pradėti pūti žiedpumpuriai. Šiltuoju metų laiku ciklamenus galima auginti ir lauke (išnešti vazonus į lauką arba tiesiog įsodinti į žemę). Augimas lauko sąlygomis šiltuoju metų laiku yra ypač naudingas – ciklamenai užauga tvirtais, mėsingais lapais, gausu žiedpumpurių. Vis dėlto, jei vazoną nešate į lauką, parinkite jam tokią vietą, kurios nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Vasarą, kaip ir kitais metų laikais, ciklamenus laistykite kas antrą dieną bei reguliariai patręškite mikroelementais. Rugsėjo pabaigoje vazonai turėtų būti sunešami į vidų.
Kalbant apie vėsą, reikėtų pabrėžti, jog patalpų, kuriose laikomi šie augalai, temperatūra turėtų siekti apie 15 laipsnių. Jei kambaryje temperatūra yra aukštesnė, nepamirškite į padėklą įpilti vandens. Taigi, jei tik turite galimybę, ciklamenus laikykite mažiau šildomose patalpose. Nakčiai vazonus, kuriuose auga ciklamenai, galite pastatyti ant palangių, tačiau saugokite, kad lapeliai nesiliestų prie stiklo. Patalpos, kuriose laikomi ciklamenai, turėtų būti reguliariai vėdinamos.
Kalbant apie ciklamenus, būtina pasidomėti ir šių augalų kenkėjais. Jei augalą laikysite ypač šiltoje patalpoje, jį gali pradėti pulti amarai, voratinklinės bei plonaodės erkės, kurios gali padaryti nepataisomą žalą. Taip pat reikia pabrėžti ir tai, jog šiems augalams gali pakenkti per didelė drėgmė, dėl kurios gali įsimesti gumbų puvinys ir parduoti šaknys.
Šie augalai yra dauginami iš sėklų šildomoje dauginimo lysvėje, sėklos turi būti apibertos žemėmis. Beje, norint, kad augalai augtų gražiais krūmeliais ir neišstyptų, reikia pasirūpinti, kad jie gautų daug šviesos. Būtent dėl šios priežasties, ciklamenus geriausia sėti vasario mėnesiais (tuomet jie augs tuo metu, kuomet gausu saulės šviesos). Taip pat ciklamenus galima dauginti ir dalijant gumbus. Sodinti reikia taip, kad gumbas būtų lygus su žemės paviršiumi, o po to, kai gumbas paaugs ir dirvožemis suslūgs, ketvirtadalis gumbo turėtų iškilti virš dirvožemio. Jei gumbus pasodinsite per giliai – blogai vystysis žiedpumpuriai. Kol gumbai prigis, nepamirškite 2 – 4 kartus per dieną augalo apipurkšti minkštu vandeniu.
Senus lapus bei žiedus reikėtų ne pjauti, o išrauti vienu trūktelėjimu, priešingu atveju likusi dalis greitai ims pūti ir užkrės žemę. Išrovę augalą, vietą paberkite medžio anglies milteliais.
Ciklamenai yra puiki puokščių sudėtinė dalis. Jei ruošiatės daryti puokštę, atminkite, jog žiedkočius reiki ne nupjauti, o tiesiog išsukti iš gumbo. Jei norite, kad ciklamenų žiedai išsilaikytų savaitę ar ilgiau, žiedkočių galus nupjaukite įstrižai ir 2 – 3 centimetrus įskelkite.