Kambariniai kaktusai buvo labai populiarūs prieš gerą dešimtmetį, tačiau dar ir dabar netrūksta žmonių, auginančių šiuos augalus namuose. Nesunku suprasti, kodėl šie augalai yra tokie populiarūs. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl kambarinius kaktusus mėgsta daugybė žmonių yra ypač paprasta priežiūra.
Kaktusų tėvynė yra Amerika, į kitas pasaulio vietoves jie pateko keliautojų dėka. Štai, pavyzdžiui, į Europą kaktusus atgabeno Kolumbo bendrakeleiviai. Šiuo metu specialistai priskaičiuoja apie 3 000 kaktusų rūšių, tačiau tikrai ne visų rūšių kaktusus galima auginti kambariuose. Kaktusai yra skirstomi į keturias morfologines grupes: Pietų Amerikos rutuliškuosius, Šiaurės Amerikos rutuliškuosius, koloniškuosius bei įvairius kitus. Trumpai susipažinsime su kaktusų gentimis.
Opuntia
Šiai genčiai priklauso daugiau nei 200 rūšių kaktusų. Tai labai ištvermingi kaktusai, kurie nereikalauja ypatingos priežiūros, žydi geltonais, raudonais bei oranžiniais žiedais.
Cylindropuntia
Tai neaukšti, išsikeroję kaktusai, jų priskaičiuojama apie 40 rūšių.
Tephrocactus
Šiai genčiai priklausantys kaktusai turi rutuliškus arba ovalius narelius, turi jautrias šaknis, dažniausiai auga kolonijomis.
Echinopsis
Šie kaktusai yra kilę iš Argentinos, idealiai tinka auginimui namuose – galėsite laikyti tiek ant palangės, tiek saulės apšviestoje verandoje. Vasaros metu šiuos kaktusus reikėtų gausiai palieti, o žiemą – laikyti vėsioje patalpoje.
Persodinimas
Anot specialistų, jauni kaktusai turėtų būti persodinami kasmet, o suaugę kaktusai – kartą per 3 metus. Likus 3 – 4 dienoms iki persodinimo kaktuso reikėtų nebelaistyti – tokiu atveju žemė atsiskirs nuo augalo ir jį bus kur kas lengviau persodinti.
Indą, į kurį bus persodinamas kaktusas, turėtumėte parinkti atsižvelgdami į augalų šaknų būklę. Pavyzdžiui, jei auginate mamiliariją (kurios šaknys būna paviršiuje), turėtumėte rinktis plokščią indą, jei augalo šaknys yra išsivysčiusios tik dalinai tuomet galite rinktis mažesnį indą. Persodintą kaktusą pastatykite į šiltą vietą, kurios nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai ir nelaistykite 3 – 4 dienas. Priešingu atveju, sužalotos šaknys nespės atsinaujinti ir gali pradėti pūti. Jei reikia, augalą galite pritvirtinti prie lazdelės, tam, kad šaknys spėtų įsitvirtinti. Tinkamiausias laikas kaktusų persodinimui yra kovo – gegužės mėnesiai.
Mišinio paruošimas
Kaktusams netiks bet koks dirvožemis, norint, kad augalas būtų sveikas ir gražus, reikės paruošti specialių mišinį. Kaktusams idealiai tiks mišinys paruoštas iš lygiomis dalimis sumaišytos lapinės, velėninės žemės bei smėlio. Į mišinį reikėtų įdėti ir grūstų plytų arba medžio anglies gabalėlių – tai augalą apsaugos nuo puvimo. Taip pat reikia patikrinti ir žemės rūgštingumą – jis neturėtų būti didesnis nei 6,5 pH.
Tręšimas
Specialistai rekomenduoja mišinį, kuriuo tręšti reikėtų suaugusius kaktusus. Jam pagaminti reikės: 40 g kalio salietros, 25 g kalio dihidrofosfato, 15 g superfosfato, 10 g kalio sulfato, 9 g kalio chlorido bei 1 gramo magnio sulfato. 10 litrų vandens reikia 10 g šio mišinio. Šis mišinys – pats tinkamiausias kaktusų tręšimui. Specialistai nepataria kaktusų tręšimui naudoti gėlių trąšų – šios trąšose gausu azoto, kuris kenkia kaktusams. Jei auginate dygliuotuosius kaktusus – reguliariai pabarstykite kalkių, kuriuos yra reikalingos spyglių formavimuisi.