Fikusai per pastaruosius dešimtmečius tapo vienais populiariausių kambarinių augalų tiek pradedančiųjų, tiek patyrusiųjų augalų mėgėjų namuose. Šie šilkmedinių (Moraceae) šeimos atstovai žavi savo lapų formos įvairove, spalvų gama ir gebėjimu prisitaikyti prie namų sąlygų. Fikusų gentis skaičiuoja daugiau nei 800 rūšių, kurios natūraliai auga tropiniuose ir subtropiniuose regionuose visame pasaulyje.
Daugelis fikusų rūšių puikiai jaučiasi auginami patalpų sąlygomis ir gali tapti tikrais šeimų kompanionais daugeliui metų. Jų populiarumą lemia ne tik estetinė vertė, bet ir palyginti nesudėtinga priežiūra bei gebėjimas prisitaikyti prie įvairių apšvietimo ir drėgmės sąlygų.
Fikusų kilmė ir bendrieji bruožai
Fikusai priklauso šilkmedinių šeimai ir natūraliai yra paplitę Azijos, Afrikos ir Pietų Amerikos tropiniuose regionuose. Daugelis šių augalų savo gimtinėje auga kaip didžiuliai medžiai, kartais siekiantys 20–40 metrų aukštį. Auginami patalpose jie išlaiko savo natūralų charakterį, tačiau jų augimas yra žymiai apribotas.
Visos fikusų rūšys pasižymi charakteringomis pieninėmis sultimis, kurios išsiskiria pažeidus augalo audinius. Šis skystis natūraliai saugo augalą nuo kenkėjų ir ligų, tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginę reakciją, todėl su fikusais reikia elgtis atsargiai.
Fikusų lapai yra vienas jų pagrindinių dekoratyvinių elementų. Jie gali būti stambūs ir blizgūs, smulkūs ir švelnios faktūros, ovalūs ar lyros formos, vienspalviai žali ar marginti. Daugelis fikusų rūšių pasižymi išskirtinėmis orą valančiomis savybėmis – jie efektyviai šalina formaldehidą, ksilolą ir kitas žalingas medžiagas iš patalpos oro.
Benjamino fikusas – elegantiškas klasikas
Benjamino fikusas (Ficus benjamina) yra vienas labiausiai paplitusių kambarinių fikusų. Šis augalas pasižymi tankia, grakščia laja su smulkiais, blizgančiais lapais. Natūraliai auga Pietų ir Pietryčių Azijoje, kur gali siekti 30 metrų aukštį. Patalpose paprastai užauga iki 1,5–2,5 metro aukščio.

Benjamino fikusas ypač vertinamas dėl savo plastiškumo – jį galima formuoti įvairiais būdais, genėti, pinti jo kamienus ar auginti kaip bonsai medžio formą. Šis augalas taip pat puikiai tinka interjero dekoro tikslams, nes gali adaptuotis prie skirtingų šviesos sąlygų.
Egzistuoja daugybė Benjamino fikusų veislių: „Starlight“ pasižymi balkšvais lapų kraštais, „Variegata“ turi kreminės spalvos margus lapus, o „Kinky“ – kompaktiška forma su storais lapeliais. „Danielle“ yra viena populiariausių žalialapių formų su ypač blizgančiais lapais.
Stambialapiai fikusai – klasikiniai kambarių milžinai
Stambialapis arba elastingasis fikusas (Ficus elastica) yra tikra kambarinių augalų legenda. Šis augalas pasižymi dideliais, ovaliais, blizgančiais lapais, kurie gali siekti 20–35 cm ilgį. Natūraliai auga Indijos ir Kinijos pietvakarių regionuose.
Šio fikuso svarbiausias privalumas yra jo atsparumas ir gebėjimas augti net ne itin optimaliose sąlygose. Jis toleruoja žemą oro drėgmę, prastesnį apšvietimą ir kartais netolygų laistymą. Dėl šių savybių stambialapiai fikusai yra idealus pasirinkimas pradedantiesiems augalų mėgėjams.
Populiariausios stambialapio fikuso veislės: „Robusta“ su tamsiai žaliais, blizgančiais lapais; „Decora“ – klasikinė forma su storais lapais; „Burgundy“ pasižymi tamsiai raudonais jaunais lapais; „Variegata“ turi geltonai–žalius margus lapus. „Melany“ – kompaktiška tamsialapė forma, ideali mažesniam kambariui.

Lyralapiai fikusai – fikusai su muzikaliais lapais
Lyralapis fikusas (Ficus lyrata) pastaraisiais metais tapo tikru interjero dizaino favoritu. Šis augalas pasižymi labai stambiais, lyros formos lapais, kurie gali siekti 30–50 cm ilgį. Lapai yra stori, vaškuotai žali su ryškiomis gyslomis.
Šie fikusai natūraliai auga Vakarų Afrikos tropiniuose miškuose ir yra gana lepūs. Jiems reikia stabilių sąlygų – pastovios temperatūros (be ryškių svyravimų), geros drėgmės ir ryškios, bet netiesioginės šviesos. Lyralapis fikusas kambaryje gali užaugti iki 2–3 metrų aukščio.
Augalas ypač populiarus šiuolaikinio interjero dizaine dėl savo dramatiškai didelių lapų ir elegantiškos formos. Jis puikiai tinka moderniems namams kaip akcentinis augalas, tačiau reikalauja daugiau dėmesio nei kitos fikusų rūšys.

Deltiškasis fikusas – kompaktiškas originalas
Deltiškasis fikusas (Ficus deltoidea) yra viena mažesnių fikusų rūšių, idealus tiems, kurie nori auginti fikusą, bet neturi daug vietos. Šis augalas pasižymi mažais, trikampio ar deltos formos lapais, dėl ko ir gavo savo pavadinimą.
Augalas yra žemaūgis krūmas, kuris retai viršija 60–90 cm aukštį. Jis ypač vertinamas dėl savo kompaktiškumo ir įdomios lapų formos. Šis fikusas gali užauginti mažus, žirnio dydžio vaisius, kurie prideda augalui dekoratyvumo, tačiau jie nėra valgomi!
Deltiškieji fikusai puikiai tinka auginti kaip bonsai medžiai dėl savo natūralaus lėto augimo ir mažų lapų. Jie taip pat toleruoja prastesnes sąlygas nei daugelis kitų fikusų rūšių.

Smulkusis fikusas – šliaužiantis draugas
Smulkusis arba šliaužiantysis fikusas (Ficus pumila) kardinaliai skiriasi nuo kitų fikusų rūšių. Tai šliaužiantis augalas su labai mažais, apie 1–2 cm dydžio lapeliais ir plonais, lanksčiais ūgliais.
Šis fikusas natūraliai auga kaip epifitas, laipiodamas po medžių kamienus Rytų Azijoje. Patalpose jį galima auginti kaip kabantį augalą, leisti šliaužti ant sienų ar naudoti kaip dirvožemį dengiantį augalą didesniuose vazonuose.
Smulkusis fikusas mėgsta didesnę drėgmę nei kiti fikusai ir puikiai auga vonios kambaryje ar virtuvėje. Egzistuoja ir marga veislė „Variegata“ su baltais lapų krašteliais.

Figmedis – vaisingasis fikusas
Figmedis arba skiautėtalapis fikusas (Ficus carica) skiriasi nuo kitų kambarinių fikusų tuo, kad užaugina valgomus vaisius – figas. Šis augalas žiemą numeta lapus, todėl jis tinkamesnis žiemos sodams ar šiltnamiams nei įprastiems kambariams.
Figmedis pasižymi stambiais, skiautėtos formos lapais ir gali užaugti gana didelis. Jei auginate figmedį tikėdamiesi sulaukti vaisių, svarbu pasirinkti savidulkę veislę, kuriai nereikalingos papildomos sąlygos apdulkinimui.
Taip pat svarbu žinoti, jog figmedžio vaisiai užsimezga vasarą, išlieka žali ant lapus numetusių šakų ir baigia nokti tik kitais metais.

Trumpa priežiūros apžvalga
Dauguma fikusų mėgsta ryškią, bet netiesioginę saulės šviesą. Jie gali augti ir daliniame pavėsyje, tačiau tada jų augimas sulėtės. Margalapės formos reikalauja daugiau šviesos, kad išlaikytų savo spalvas.
Laistymas turėtų būti reguliarus, bet saikingas. Tarp laistymų viršutinis dirvožemio sluoksnis turėtų šiek tiek išdžiūti. Žiemos metu laistoma rečiau, nes augalai sulėtina savo augimą.
Fikusai mėgsta šiltą – 18–24 °C temperatūrą ir nepakenčia temperatūros svyravimų. Oro drėgmė turėtų būti vidutiniška – apie 40–60 procentų.
Fikusai: saugumas ir atsargumas
Nors fikusai yra puikūs kambariniai augalai, svarbu žinoti apie kai kuriuos saugumą liečiančius aspektus. Visi fikusai išskiria pienines sultis, kurios kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginę reakciją. Kontaktas su šiuo skysčiu gali sukelti odos paraudimą, niežėjimą ar net egzemą jautriems asmenims.
Ypač atsargiai su fikusais turėtų elgtis asmenys, turintys alergiją lateksui, nes fikusų sultys turi panašių alerginių savybių. Genint, persodinant ar formuojant fikusus rekomenduojama dėvėti pirštines ir vengti sąlyčio su oda bei akimis.
Fikusai nėra stipriai nuodingi, tačiau jų lapų ar stiebų patekimas į virškinamąjį traktą gali sukelti virškinimo sutrikimų. Šie augalai turėtų būti laikomi tolokai nuo mažų vaikų ir naminių gyvūnėlių, ypač kačių ir šunų, kurie mėgsta kramtyti augalų lapus.
Jei įtariate alerginę reakciją ar apsinuodijimą fikusų sultimis, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į medikus. Tačiau šie atvejai yra reti, ir daugelis žmonių be problemų augina fikusus namuose daugelį metų.

Fikusų vaidmuo interjere
Fikusai yra ne tik gražūs, bet ir funkcionalūs augalai. Jie efektyviai valo orą, šalindami tokius teršalus kaip formaldehidas, benzolas ir trichloras. Stambūs fikusai gali tapti įstabiais kambarių akcentais, o mažesnių veislių gali puikiai papildyti augalų kompozicijas.
Šių augalų universalumas leidžia juos naudoti bet kokio stiliaus interjere – nuo modernaus minimalizmo iki šėlto boho stiliaus. Fikusai puikiai dera su natūralaus medžio, keramikos ir stiklo objektais.
Fikusų rūšių įvairovė leidžia kiekvienam rasti sau tinkantį augalą, nepriklausomai nuo turimos patirties, kambario dydžio ar apšvietimo sąlygų. Šie augalai ne tik puošia patalpą, bet ir kuria sveikesnę gyvenamą aplinką.
Šaltiniai:
- https://www.thespruce.com/grow-ficus-trees-1902757
- https://www.gardenia.net/guide/ficus-tree-varieties-growing-guide
- https://www.plantvine.com/ficus-varieties
- https://www.ugaoo.com/blogs/gardening-basics/types-of-ficus-plants
Nuotraukų šaltinis ©canva.