Ananasas – ne tik skanus tropinis vaisius, bet ir dekoratyvus augalas, puikiai tinkantis auginti namų sąlygomis. Paprastai kaip kambariniai augalai auginamos mažesnės ananasų rūšys ir veislės, kurios pritaikytos ribotai erdvei ir suteikia interjerui egzotiškumo. Kaip reikia tinkamai auginti, prižiūrėti ananasą ir ar galima valgyti jo vaisių, pasakojame šiame straipsnyje.
Ananasas: išvaizda ir paplitimas
Ananasas (lot. Ananas comosus) – tai tropinis vaisius ir dekoratyvus kambarinis augalas, priklausantis bromelinių (Bromeliaceae) šeimai. Šis augalas natūraliai auga Pietų Amerikoje ir yra kilęs iš Brazilijos bei Paragvajaus. Ananasai buvo pirmą kartą apibūdinti europiečių 1493 m., kai Kristupas Kolumbas atrado šį vaisių Karibų salose. Ananasai greitai paplito Europoje kaip prabangos prekė, o XVIII amžiuje pradėti auginti šiltnamiuose ir specialiose oranžerijose.
Ananasas turi tvirtus, kardo formos lapus, augančius iš skrotelės, o viduryje bręsta vaisius – žvynuotas ir sultingas, turintis unikalų saldžiarūgštį skonį ir pasižymintis nuostabiu aromatu. Augalo lapai yra standūs, pilkšvai žali, su dygliuotais kraštais. Lapų ilgis gali siekti nuo 30 iki 70 cm.
Žydi ananasas tik vieną kartą gyvenime, subrandina vaisių ir pamažu sunyksta. Vaisius – cilindro formos, paprastai geltonas, o jo paviršiuje aiškiai matomi segmentai. Įdomu tai, jog iš tiesų ananaso vaisius – tai mažų vaisių, išaugusių iš atskirų žiedų, sankaupa. Tačiau jiems susiliejus susidaro vientisas vaisius.
Augalas šiandien plačiai paplitęs tropinėse ir subtropinėse srityse, įskaitant Filipinus, Havajus, Indijos subkontinentą ir Afrikos vakarus.
Ananaso rūšys ir veislės
Kadangi mūsų šalyje natūraliai ananasai neauga ir, panašu, kad artimiausiu metu nebus auginami, dauguma jų atrodo vienodi. Tačiau iš tiesų yra keletas pagrindinių ananasų rūšių, ir, žinoma, ne viena šio augalo veislė.
Ananaso rūšys:
- Valgomasis ananasas (Ananas comosus sin. Ananas sativus). Tai viena populiariausių rūšių, kurios lapai yra kalavijo formos, dygliuoti pakraščiuose. Augalas gali pasiekti iki metro aukštį. Tropikuose jis masiškai auginamas dėl skanių ir sultingų vaisių. Dekoratyvinė veislė ‘Aureovariegatus’ pasižymi rausvai margais lapais. Taip pat galima rasti margalapį valgomąjį ananasą (Ananas comosus var. variegatus), kurio lapai yra žaliai, gelsvai ir baltai juostuoti.
- Paragvajinis ananasas (Ananas bracteatus). Ši rūšis išsiskiria ryškiai raudonais viršūniniais lapais, susitelkusiais į skroteles aplink vaisius. Augalui gali prireikti net aštuonerių metų, kol jis užauga iki metro aukščio. Žydėjimo metu išsiskiria levandos spalvos žiedais, o subrandinti vaisiai būna dideli, rudi ir valgomi. Veislė ‘Striatus’ turi plačius, dygliuotus lapus su tamsiai žaliais ir geltonai kreminiais kraštais, todėl atrodo itin puošniai. Šios rūšies ananasams reikia nemažai vietos – apie 2 kv. m, nes jų lapai gali siekti beveik metro ilgį.
- Nykštukiniai ananasai (Ananas ananasoides). Veislė ‘Nanas’ yra viena gražiausių dekoratyvinių rūšių. Nors užaugina nevalgomus, tamsiai žalius ir kietus vaisius, augalo lapai, kurie yra išlenkti ir siekia apie 45 cm, sukuria ypatingą įspūdį.
Aukščiau aprašytos tik kelios pagrindinės ananaso rūšys. Iš tiesų jų yra bent 10, o veislių kelis kartus daugiau, todėl paminėsime vos kelias ananasų veisles:
- „Queen“ – mažesni, bet labai saldūs vaisiai.
- „Smooth Cayenne“ – dideli vaisiai su lygiais lapais, plačiausiai auginama komercinė veislė.
- Dekoratyviniai ananasai – specialiai sukurti auginimui kambaryje, turintys margus arba raudonus lapus.
Ananaso auginimas kambaryje
Nors ananasas kaip dekoratyvinis augalas jau retai ką bestebina ir jį įsigyti galima daugumoje kambariniais augalais prekiaujančių vietų, tačiau dėl jo priežiūros vis dar kyla gana daug neaiškumų. Tad ko reikia, kad ananasas sėkmingai augtų ir puoštų mūsų namus?
Tinkama dirva. Ananasai mėgsta gerai drenuotą, lengvai rūgščią (pH 4–6) dirvą. Geriausia naudoti bromeliniams augalams skirtą substratą arba sumaišyti durpes su smėliu ir perlitu.
Šviesa ir vieta. Ananasams reikalinga daug ir ryškios saulės šviesos. Ypač tai aktualu margalapėms veislėms, kitaip neatsiskleidžia jų lapų grožis. Augalas geriausiai jaučiasi ant pietų ar vakarų krypties palangės. Tačiau jį reikėtų laikyti šiltoje, nuo skersvėjų apsaugotoje vietoje. Tiek žiemą, tiek vasarą ananasui reikalinga +18 °C temperatūra, todėl augančius ant palangės žiemą rekomenduojama perkelti tolėliau, kad būtų išvengta atšalimo.
Laistymas. Laistykite ananasą saikingai, leidžiant dirvai pradžiūti tarp laistymų. Vanduo turėtų būti minkštas, kambario temperatūros. Idealu laistyti lietaus arba ištirpusio sniego vandeniu. Kadangi natūraliai augantys ananasai gauna itin mažai kritulių, geriau jų neperlaistyti. Šiltuoju metų laiku pakanka laistyti kartą per savaitę, žiemą – dar rečiau. Per didelė drėgmė sukelia šaknų puvinį ir augalas gali žūti.
Tręšiama nuo pavasario iki rudens kas 2–4 savaites, naudojant bromelinių augalų arba skystas kompleksines trąšas.
Ko nemėgsta ananasas? Ananasai jautrūs šalčiui ir perlaistymui. Per didelė drėgmė gali sukelti šaknų puvinį, o šaltos oro srovės stabdo augimą.
Kitos ananaso priežiūros ypatybės
Augalą reikia reguliariai apipurkšti vandeniu, ypač sausą žiemą. Trūkstant aplikoje drėgmės, augalo lapai apvysta, tarsi suglemba. Senesnius lapus galima nugenėti, o norint paskatinti žydėjimą, naudokite etileno metodą – palikite prie augalo prinokusį obuolį ar bananą.
Kadangi augalo šaknų sistema labai maža, juos rekomenduojama persodinti tik kas 2–3 metus. Naujas vazonas turėtų būti tik šiek tiek didesnis už prieš tai buvusį. Per daug erdviame augalas nežydės, per ankštame išauginęs vaisių žus, neišleidęs naujų atžalų. Ananasas persodinamas ne pavasarį, o vasarą.
Ar galima sulaukti derliaus?
Ananasas gali subrandinti vaisių per 2–3 metus, jei jam sudarytos tinkamos sąlygos. Kambaryje subrendę vaisiai paprastai yra mažesni nei parduodami parduotuvėje, bet valgomų rūšių ananasai yra taip pat valgomi ir aromatingi.
Beje, norint sulaukti žiedų ir vaisiaus, ananaso nereikėtų auginti itin erdviame vazone, nes tuomet jis augina ataugas – „vaikučius“ ir visiškai nesistengia išauginti žiedų. Jeigu jūsų ananasas, sulaukęs 3–4 metų, vis dar nežydi, vadinasi kažkas priežiūroje jam nepatinka. Žydėjimo metu ananasas mėgsta net iki +28–32 °C šilumą, tad esant galimybei galima jį perkelti į šiltnamį.
Kaip dauginamas ananasas?
Ananasai dauginami iš šoninių ūglių arba nupjovus vaisiaus viršūnę. Vienas iš populiariausių dauginimo būdų – ananaso viršūnėlės su lapais pasodinimas. Taip padauginti galima net ir parduotuvėje nusipirktą ananasą. Tačiau reikia žinoti, kaip teisingai tai atlikti:
- Nupjaukite viršūnėlę kuo arčiau vaisiaus pagrindo, stenkitės, kad neliktų minkštimo. Ją nuplaukite kalio permanganato tirpalu, pjūvį apibarstykite pelenais ir palikite išdžiūti 5–6 valandoms.
- Paruoškite vazoną su ananaso auginimui tinkama žeme. Vazono centre padarykite 2,5–3 cm gylio duobutę, įberkite šiek tiek susmulkintos medžio anglies (kad apsaugotumėte nuo puvimo) ir įstatykite ananaso viršūnėlę. Žemę aplink gerai apspauskite, palaistykite ir uždenkite vazoną skaidriu polietileno maišeliu. Laikykite šviesioje, šiltoje vietoje (25–27 °C).
- Jei dauginimas vyksta žiemą, vazoną statykite šalia radiatoriaus, o jei dedate ant šaltos palangės, po vazonu padėkite medinę lentelę.
- Šaknys užauga per 1,5–2 mėnesius, o nauji lapai pradeda augti maždaug tuo pačiu metu. Polietileno maišelį galima nuimti po dviejų mėnesių.
Kiti dauginimo būdai:
- Jei dažnai perkate ananasus, galite išbandyti paprastesnį būdą. Viršūnėlę padžiovinkite 5–6 dienas ir tada sodinkite į drėgną žemę. Laikykite šviesioje vietoje, esant 21–23 °C temperatūrai, kol išleis šaknis.
- Ananasą galima dauginti ir lapų kuokštu. Atsargiai jį nupjaukite nuo vaisiaus, nuimkite apatinius lapus ir pamerkite į indą su vandeniu. Kotukas turi tik truputį liesti vandenį, kurio lygis turi būti stabilus. Šaknys pradeda augti per 1–2 savaites. Kai jos pasiekia 2 cm ilgį, augalą galima persodinti į žemę.
Dauginimas šoninėmis atžalomis. Suaugęs ananasas prie stiebo pagrindo dažnai išleidžia šonines atžalas – vadinamuosius „vaikučius“. Juos reikėtų atskirti tik tada, kai pasiekia pusę motininio augalo dydžio. Atžalas sodinkite į atskirus vazonus ir laikykite šiltoje, saulėtoje vietoje. Tokios atžalos pražysta maždaug po dviejų metų.
Ar galima ananasą auginti lauke?
Lietuvoje ananasus auginti lauke galima tik kaip sezoninį augalą vasarą, nes jie netoleruoja žemesnės nei +10 °C temperatūros, o esant žemesnei nei +18 °C pasineria į žiemos būseną ir nustoja augti.
Tad ananasą galima nebent vasarai išnešti į lauką su visu vazonu ar laikinai perkelti į atvirą dirvą. Lauke reikia pasirinkti saulėtą ir nuo vėjo apsaugotą vietą. Rudeniop augalą būtina parnešti atgal į patalpą.
Dažniausios ananaso problemos, ligos ir kenkėjai
Ananasas nėra itin lepus augalas, tačiau jo priežiūra reikalauja tam tikrų žinių. Netinkamai prižiūrimas augalas, yra mažiau atsparus ligoms bei kenkėjams. Jis taip pat dažniau susiduria su kitomis problemomis:
- Džiūsta ir ruduoja ananaso lapai. Tai gali rodyti, kad augalui trūksta drėgmės arba oro drėgnumas per žemas. Rekomenduojama dažniau purkšti lapus.
- Gelsta ananaso lapai. Jei lapai gelsta, tikėtina, kad augalas kenčia nuo perlaistymo ar prasto drenažo. Šaknys gali pradėti pūti. Patikrinkite dirvožemį ir sumažinkite laistymą, ypač šaltuoju metų laiku.
- Grybelinės ligos. Esant drėgnoms ir vėsioms sąlygoms, ananasus gali pažeisti grybelinės ligos. Pagrindiniai simptomai – tamsios dėmės ant lapų arba šaknų puvimas. Profilaktikai užtikrinkite gerą žemės vėdinimą, naudokite sterilų substratą ir venkite perlaistymo. Pažeistus lapus rekomenduojama pašalinti, o augalą apdoroti fungicidais.
- Amarai ir voratinklinės erkutės. Šie kenkėjai gali pasirodyti, jei aplinkoje yra per sausa. Amarai dažniausiai pažeidžia lapus, o erkutės sukuria smulkų voratinklį. Rekomenduojama lapus nuplauti šiltu vandeniu arba naudoti ekologiškus insekticidus. Prevencijai užtikrinkite pakankamą oro drėgmę ir reguliariai tikrinkite augalą.
- Deformuoti ananaso lapai ir sustojęs augimas. Tai gali rodyti maistinių medžiagų trūkumą arba netinkamą dirvožemio sudėtį. Ananasams būtina lengva, gerai aeruojanti ir maistinga žemė. Reguliariai tręškite bromeliniams augalams skirtomis trąšomis. Taip pat užtikrinkite augalui tinkamą temperatūrą.
- Šaknų puvinys dažniausiai pasireiškia perlaistymo ar prasto drenažo atvejais. Augalą reikia persodinti į sausą, sterilų substratą, pašalinant pažeistas šaknis.
Ananasas yra ne tik egzotiškas vaisius, bet ir puikus kambarinis augalas, galintis papuošti interjerą. Tinkamai prižiūrint, jis gali ne tik užaugti, bet ir subrandinti valgomą vaisių, suteikiantį tropikų nuotaikos jūsų namams.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/ananasas/
- https://bloomscape.com/green-living/looking-for-a-truly-unique-houseplant-meet-the-flowering-bromeliad/
- https://www.gardenersworld.com/house-plants/how-to-care-for-a-pineapple-plant/
- https://www.thespruce.com/grow-pineapple-plants-indoors-1902629
Nuotarukos asociatyvinės © Canva.