Skip to content

Citrinmedis (Citrus)

CitrinmedisCintrinmedžiai yra labai populiarūs Indijoje, Kinijoje bei Indokinijos pussiasalyje. Būtent iš šių šalių jie pateko į Viduržiemio regiono šalis, o vėliau ir į pietvakarių Europą. Šiuo metu yra išvesta daugybė citrinmedžių veislių. Šie medeliai geriausiai dera šilto klimato šalyse.

Citrinmedis – populiarus kambarinis augalas, tad jį galima rasti kone kiekvienuose namuose. Įdomu tai, jog šio augalo lapai gyvena du kartus: vasario – kovo mėnesiais citrinmedis numeta maždaug ketvirtadalį lapų, o kitas ketvirdalis nubyra per likusius metus.

Dirvožemio ypatumai

Citrimendžiams skirta dirva turi būti puri ir lengva, o rūgštingumas neturėtų viršyti 7 pH. Šiems augalams idealiai tiks dirvožemis paruoštas iš 2 dalių velėninės žemės, 2 dalių lapinės žemės, 1 dalies smėlio bei 1 dalies perpuvusio mėšlo. Daržo žemė nėra pats geriausias pasirinkimas – medeliai augs lėčiau. Taip pat derėtų vengti durpių mišinio.

Laikymas

Jei citrinmedis nedidelis, laikykite jį ant vakarinės arba rytinės palangės, tokiu atveju medelis augs itin sparčiai. Atminkite, jog aitrūs saulės spinduliai gali pakenkti citrinmedžiams, tad vasaros metu bus puiku, jei augalą laikysite maždaug pusantro metro atstumu nuo palangės. Tiesioginiai saulės spinduliai gali padaryti nepataisomą žalą šiems augalams – gali atsirasti dėmių, lapai gali nudegti ir po kurio laiko nukristi. Na, o žiemos metu šalia radiatorių pastatykite indus su vandeniu – vanduo garuos ir patalpoje palaikys reikiamą drėgmę. Taigi, šiluma ir drėgmė yra priemonės padedančios citrinmedžiams augti ir klestėti, tuo tarpu skersvėjis yra šių augalų priešas, galintis pabloginti jų būklę.

Temperatūra

Norint, kad citrinmedis augtų bei vestų vaisius, labai svarbu palaikyti reikiamą temperatūrą. Citrinmedis – mėgstantis šilumą augalas, tad patalpose temperatūra turėtų siekti 20 – 25 laipsnius šilumos. Beje, citrinmedžiai mėgsta  ne tik šilumą, bet ir drėgmę, tad kartas nuo karto augalą gali apipurkšti minkštu vandeniu. Geriausia tai daryti iš ryto – tokiu metu citrinmedis geriausiai pasisavins drėgmę.

Laistymas

Norint, kad augalas tinkamai augtų, būtina žinoti keletą svarbių dalykų apie laistymą. Reikia atidžiai stebėti, kad augalas neperšlaptų ir neperdžiūtų, jei drėgmės bus per daug – augalas ims pūti, jei per mažai – ims džiūti šaknys, o lapai ir žiedai susisuks ir nukris. Citrimedžių laistymui puikiai tinka ne tik įprastas, bet ir lietaus vanduo arba ištirpdytas sniegas, tad jei tik turite galimybę, kartas nuo karto augalą palaistykite lietaus vandeniu arba ištirpdytu sniegu. Žiemos metu bus puiku, jei citrinmedžius laistysite truputį pašildytu vandeniu.

Genėjimas

Specialistai pataria šių augalų lajas formuoti kūgio formos. Atminkite, kuo daugiau susiformuos šoninių šakelių, tuo greičiau citrinmedis pradės žydėti. Tam, kad augalo laja būtų taisyklingos formos, 2 – 3 metų augalus patariama pasukti pagal laikrodžio rodyklę taip, kad jis pasisuktų į šviesą kita puse. Jauniems citrinmedžiams, kurių aukštis nesiekia 20 centimetrų, prieš aktyvųjį periodą patariama nukirpti patariama nukirpti viršūnėlę (aukščiau penktojo lapelio).

1 thought on “Citrinmedis (Citrus)”

  1. Laba diena, noriu paklausti apie mandarinmedį. Kai nupirkome medelį, jis turėjo lapų ir mandariniukų. Pardavėjas sakė, kad jų valgyti negalima, nes nupurkšti. Kai jie nukris, užaugins kitus, tada galės skanauti. Praėjus kokiai 10 d. medelis pradėjo mesti lapus ir vaisius. Dabar yra 2 lapeliai. Ar jis išgyvens? Ar taip turi būti? Gal galima išsaugoti? Ačiū.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *