Skip to content

Ciklamenas

ciklamenas1Ciklamenas (lot. Cyclamen) priklauso mirsininių šeimos augalų grupei. Šios nuostabios kambarinės gėlės tėvynė yra Centrinė ir Pietų Europa. Viduržemio jūros regionas. Ciklamenas dar žinomas Alpių našlaitės pavadinimu. Kai kurios šios gėlės rūšys yra įtrauktos į Raudonąją knygą, nes yra ant išnykimo ribos. Kaip kambarinė gėlė ciklamenas yra auginamas jau seniai.  Svarbu žinoti, jog ciklamenas yra nuodingas augalas.

Kai kurios ciklameno gėlių rūšys neturi ryškiai išreikšto ramybės periodo. O pas kai kurias ciklameno rūšis, pvz. persinį ciklameną, ramybės laikotarpis prasideda vasarą. Pačioje vasaros pradžioje ciklamenas pasineria į ramybės laikotarpį. Pirmiausia pradeda gelsti lapai, po to jie sudžiūsta. Ciklameno stiebagumbiai lieka pliki. Nuo to momento ši gėlė laistoma retai. Ramybės laikotarpiu vazoną su ciklamenu geriau išnešti į gryną orą, apsaugotą nuo saulės vietą. Vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje ciklameną reikia įnešti į kambarį ir persodinti. Po to vazoną su stiebagumbiu reikia pastatyti į vėsią ir šviesią vietą. Kol visiškai įsišaknyja ciklameną reikia laistyti atsargiai.

Laikymo vieta. Ciklameną reikia auginti pačioje vėsiausioje namų vietoje. Žiemą ciklamenas laikomas pusiau pritemdytoje vietoje, +12° С – +14° С temperatūroje.

Apšvietimas. Ši gėlė mėgsta ryškią šviesą.

Laistymas. Žydėjimo laikotarpiu ciklamenas laistomas tolygiai, neleidžiant žemei perdžiūti ir saugant nuo perlaistymo. Laistydami ciklameną, saugokite, kad vandens čiurkšlė nepatektų ant gėlės stiebagumbio. Ramybės laikotarpiu taip pat reikėtų suretinti laistymą. Kol gėlė įsišaknyja, ją reikia laistyti retai. Geriau ciklameną laistyti iš padėklo.

ciklamenas2Oro drėgmė. Ciklamenui reikalinga vidutinė oro drėgmė. Kol pasirodo pumpurai, gėlę reikia laikas nuo laiko apipurkšti.

Tręšimas. Ciklamenas tręšiamas visavertėmis mineralinėmis trąšomis (1 g /1 l vandens).

Dauginimas. Ši gėlė dauginama sėklomis. Tam, kad gauti gėlės sėklų, ją reikia dirbtinai apdulkinti. Europinis ciklamenas dauginamas šoninių stiebagumbių dalimis.

Persodinimas. Ciklamenas persodinamas į platų vazoną kai pasirodo nauji gėlės lapai. Žemių mišinys persodinimui: lapinė žemė, puvininga žemė, durpinė žemė, upės smėlis (3:1:1:1).

Gėlės priežiūros sunkumai. Ciklamenas žydi trumpai dėl kelių priežasčių: neteisingo laistymo, pernelyg sauso oro, aukštos oro temperatūros. Maži ir deformuoti gėlės lapai būna tada, kai jie būna pažeisti ciklameno erkutės.

Ciklamenas gali sirgti kai kuriomis grybelinėmis ligomis. Kad išvengti šių ligų, reikia kaip reikiant išdezinfekuoti  žemę ir vazoną. Taip pat gėlei reikia sudaryti vėsias laikymo sąlygas.

1 thought on “Ciklamenas”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *