Skip to content

Cikas

cikas1Cikas (lot. Cycas) priklauso cikinių šeimos augalų grupei. Šio augalo tėvynė – Australija ir Pietvakarių Azija. Išoriškai cikas primena palmę. Ši kambarinė gėlė lėtai auga, ir ją gerai prižiūrint, cikas ilgus metus džiugins savo žaluma.

Pirkdami ciką, įsitikinkite, kad lapų pumpurai yra nepažeisti. Nepirkite ciko, jeigu pas augalą mažiau kaip trys gerai išsivystę lapai. Ciką nepaprasta auginti nepatyrusiam gėlininkui, nes  tai yra pakankamai reiklus augalas.

Laikymo vieta. Geriausia kambario vieta, skirta cikui – arti langų, esančių pietinėje arba pietvakarinėje pusėje. Šį augalą reikia laikyti vidutinėje oro temperatūroje. Tačiau cikas auga ir šiltose, ir vėsiose patalpose. Žiemą ciką reikia laikyti vėsiai, +12° С – +16° С temperatūroje, žemiausia oro temperatūra žiemą – +8° С. Vasarą ciką reikia išnešti į gryną orą.

Apšvietimas. Cikas mėgsta ryškią šviesą. Ir vasarą, ir žiemą ciką reikia laikyti gerai apšviestoje kambario vietoje.

Laistymas. Pavasarį ir vasarą cikas laistomas gausiai, o žiemą laistymas suretinamas iki vidutinio.  Jokiu būdu neleiskite, kad užsistovėtų vanduo vazone, nes cikas neperneša drėgmės pertekliaus. Stebėkite, kad laistant augalą vanduo nepatektų ant ciko gumbo, nes ten yra lapų pumpurai, o vanduo gali sukelti lapų puvimą.

cikas2Oro drėgmė. Cikas mėgsta drėgną orą. Augalą būtina reguliariai apipurkšti, ypač karštomis vasaros dienomis ir žiemą, kai įjungiamas centrinis šildymas. Ciką galima aplieti šiltu dušu, prieš tai uždengus žemę ir gumbą plėvele.

Tręšimas. Cikas tręšiamas intensyvaus augimo periodu. Tręšti reikia nuo balandžio iki rugpjūčio, kartą per dvi savaites, specialiomis trąšomis, skirtomis palmėms. Trąšose neturi būti magnio ir kalcio druskų.

Dauginimas. Cikas dauginamas „vaikučiais“, kurie pasirodo motininiame stiebe. Kai nuimsite nuo stiebo „vaiką“, tą vietą reikia pabarstyti siera arba trupinta anglimi. Dvi dienas „vaiką“ reikia padžiovinti ir pasodinti į žemių mišinį iš durpinės bei lapinės žemės kartu su smėliu. Laistyti tokį sodinuką reikia labai vidutiniškai, tik lengvai sudrėkinant žemę. Galima pašildyti žemę, panaudoti įvairius šaknų formavimo stimuliatorius, fitohormonus. Taip pat cikas dauginamas ir sėklomis.

Persodinimas. Jaunas cikas persodinamas kasmet iki penkių metų, toliau augalą reikia persodinti kartą per 4-5 metus. Žemių mišinys persodinimui: lengva molinga velėnos žemė, puveninga žemė, lapinė žemė, durpinė žemė, smėlis ir nedaug medžio anglies (2:1:1:1:1). Augalo gumbas neturi būti įkastas giliai į žemę. Ant vazono dugno būtina patiesti gerą drenažą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *